Select Page

Slovenija je kot prva v vzhodnem Sredozemlju sprejela pomorski prostorski plan (PPP). PPP je temelj, ki postavlja pravila o odgovornejšem izkoriščanju in rabi morja, saj je obvezujoče izhodišče za izvajanje vseh dejavnosti, režimov, rab in ukrepov na morju. Ta strateški dokument so po naročilu ministrstva za okolje in prostor pripravili štirje avtorji, med katerimi je tudi član Katedre za prostorsko planiranje (KPP) UL FGG, doc. dr. Gregor Čok.

Doc. dr. Gregor Čok je za časopis DELO med drugim povedal: »Največja pridobitev plana je morda, da odslej ni več možno samostojno odločanje. Izkoriščanje morja je bilo prepuščeno posameznim sektorjem in določen resor je imel na morju precej proste roke. Odslej bi morali imeti bolj usklajeno in med seboj povezano rabo morja. Interesom smo postavili meje, da jih morajo usklajevati, da so med njimi določene meje in da upoštevajo načela trajnostnega razvoja.«

V članku na delo.si je doc. dr. Gregor Čok povedal tudi, s kakšnimi izzivi so se soočali pri pripravi plana, kako so v dokumentu postavljene prioritete, katere stvari so prepovedane, koliko pristanišč, namenjenih pretovoru za potrebe marikulture, je predvidenih v planu in še marsikaj.

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri