
Prakse v tujini (Erasmus+ KA103) – Ciljni konzorcij za mobilnosti za praktično usposabljanje
Ciljni konzorcij za mobilnosti za praktično usposabljanje študentov Fakultete za gradbeništvo in geodezije Univerze v Ljubljani in Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, v sodelovanju z Lineal d.o.o. in LUZ d.d. je vzpostavljen z namenom dviga kakovosti študijskih izidov diplomantov in povečanja privlačnosti študijskih programov.
Merjenje učinkov PU v tujini na zaposlitvene kompetence bo potekalo srednjeročno skozi analizo učinka PU na samo-učinkovitost študenta pri pripravi vloge za zaposlitev, zaposlitvenega razgovora kakor tudi vrednotenje s strani delodajalcev. Dolgoročno bomo merili učinke na strani zaposlenih diplomantov in delodajalcev z vprašalnikom. Konzorcij bo poskrbel za širjenje rezultatov projekta med različnimi deležniki: študenti, delodajalci, stanovskimi organizacijami in akademskim osebjem. Širjenje rezultatov in vključevanje zaposlovalcev v aktivnosti praktičnega usposabljanja bo pripomoglo k povečanju mest za praktično usposabljanje z vpeljanimi procesnim spremljanjem s strani študenta in mentorja.

V novembru smo izvedli delavnico v podjetju Lineal d. o. o. Direktor podjetja mag. Dušan Ogrizek je študentom predaval o kariernih kompetencah in strategijah pri zaposlovanju. Predstavil je kaj v podjetju pričakujejo od mladih, ki se vključujejo v delovni proces.
Aktivnosti
Glede na to, da je bila dosedanja realizacija praktičnega usposabljanja v tujini nizka, bomo pripravili program za promocijo in pripravo na odhod v tujino.
- Vzpostavili bomo mrežo delodajalcev v tujini.
- V projektu bomo razvili usposabljanje za študente za pripravo na PU v tujini z vsebinami komunikacije in vključevanja v različnih kulturnih okoljih. Poudarek bo na zaposlitvenih kompetencah in kariernemu načrtovanju. Na usposabljanju bomo študente tudi opremili z inštrumentarijem za spremljanje PU.
- V okviru mreže mentorjev praktičnega usposabljanja, bomo pripravili usposabljanje, pri katerem bodo sodelovali strokovnjaki dveh konzorcijskih partnerjev. S strani tujih delovnih organizacij bomo izvedli izmenjavo mentorjev v tujih podjetij, ki bodo sodelovali v usposabljanju slovenskih mentorjev.
Pričakovani rezultati in učinek
Pričakujemo, da bomo s projektom:
- Spodbudili študente za PU v tujini in povečali število izvedenih PU na letni ravni.
- Študente bomo ozavestili o vlogi PU v tujini in jih opremili z ustreznimi spretnostmi za samozavestnejši nastop na delovnem mestu in vključevanje v novo kulturno okolje.
- Razvili bomo procesni model mobilnosti za praktično usposabljanje v tujini s katerim bomo študentom omogočili usposabljanje pred odhodom na PU v tujino in sprotno spremljanje med potekom PU. Pri razvoju izobraževanja in inštrumentov spremljanja bodo sodelovali strokovnjaki konzorcijskih partnerjev. Dialog med univerzo in gospodarstvom bo pripomogel k kakovosti procesov od načrtovanja, iskanja tujih delodajalcev za PU, izvedbe PU s spremljanjem.
Več informacij pri kontaktnih osebah Erasmus+:
Romana Hudin
vodja službe za mednarodno in raziskovalno dejavnost na UL FGG
doc. dr. Andreja Istenič Starčič
koordinator projekta, UL FGG
Damijana Zlatolas
strokovna sodelavka za mednarodno in meduniverzitetno sodelovanje na UM FGPA


