V okviru 75. doktorskega seminarja Grajeno okolje bo imela mag. Simon Starček predstavitev doktorske disertacije pred zagovorom z naslovom:
Uporabnost zbirk prostorskih podatkov in njihove kartografske upodobitve za potrebe obdavčitve nepremičnin.
Mentor: doc. dr. Dušan Petrovič
Somentorica: izr. prof. dr. Andreja Cirman
Vsebina:
Moderna država brez davčnega sistema ne more obstajati, saj le-ta pomembno prispeva k oblikovanju odgovornega odnosa med državo in družbo, krepi zmogljivost držav ter je odločilnega pomena za trajnostni razvoj. Davek na nepremičnine, katerega zametki segajo v čas nastanka prvih sodobnih civilizacij, je danes v različnih oblikah uveden v več kot 160 državah sveta, tudi v Sloveniji. Sisteme obdavčitve nepremičnin države po svetu nenehno spreminjajo in prilagajajo. Spremembe so spodbujene tako z aktivnimi demografskimi, okoljskimi in prostorskimi procesi, kot razvojem nepremičninskih trgov, vse širšo uporabo sodobnih metod in tehnik zajema podatkov ter možnostmi razvoja večrazsežnih katastrov. Reforme sledijo zahtevam po višjih prihodkih od davka na nepremičnine, učinkovitem zavarovanju pravic, omejitev in odgovornosti na nepremičninah ter krepitvi vpliva na prostorsko načrtovanje in izvajanje prostorske ter nepremičninske politike. Spremembe sistema obdavčitve nepremičnin so aktualne tudi v Sloveniji.
V doktorski disertaciji obravnavamo področje obdavčitve nepremičnin v skladu z lastnim metodološkim pristopom temelječim na proučevanju lastnosti sistema obdavčitve nepremičnin skozi vidik zadovoljevanja načelom sodobnega davčnega sistema ter ustavnim načelom. Na podlagi tega je po osnovnih davčnih elementih podrobneje analiziran sistem obdavčitev nepremičnin v svetu in v Sloveniji, s poudarkom na analizi nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in davka na nepremičnine, v skladu z določili Zakona o davku na nepremičnine (2013). Sistem obdavčitve nepremičnin temelji na podatkih o nepremičninah. Na podlagi tega smo proučili zbirke podatkov uporabljene v sistemu vrednotenja in obdavčitve nepremičnin v Sloveniji. Osrednja pozornost je namenjena analizi kakovosti registra nepremičnin, kot referenčne zbirke podatkov o nepremičninah v Sloveniji. Pri tem je izveden pregled stanja podatkov registra nepremičnin v obdobju 2012–2016 in analiza kakovosti po vseh elementih kakovosti, kot jih opredeljuje slovenski standard SIST EN ISO 19157:2015, vključno s kartografskimi prikazi za lažjo zaznavo in kakovostnejšo interpretacijo stanja kakovosti podatkov. Zbrani so podatki Centralne evidence prostorskih podatkov o kakovosti podatkov registru nepremičnin pridruženih zbirk podatkov. Skozi izvedeno analizo kakovosti podatkov registra nepremičnin so identificirana tveganja kršitev načel sodobnega davčnega sistema in ustavnih načel ter podana ocena uporabnosti podatkov registra nepremičnin za namen vrednotenja in obdavčitve nepremičnin. Na podlagi proučitve odlokov o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča vseh občin v Sloveniji ter uporabljenih zbirk podatkov v sistemu nadomestila, je izvedena analiza dejavnikov vpliva na davčni izplen nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča ter s pomočjo geografske obtežene regresije in kartografskih prikazov rezultatov obravnavane tudi lokalne značilnosti dejavnikov vpliva. Analiziran je problem nezveznosti davčnih osnov istovrstnih nepremičnin na mejah sosednjih vrednostnih con, kot tveganje kršitve načela pravičnosti. Predlogi rešitev zveznosti davčnih osnov na mejah vrednostnih con temeljijo na metodah 2R/3R interpolacije ob podpori kartografske upodobitve rezultatov.
Doktorski seminar bo v ponedeljek, 23. 1. 2017, ob 14. uri, v svečani dvorani UL FGG (II. nadstropje), Jamova c. 2.