Katedra za inženirsko geodezijo (KIG)
Katedra za inženirsko geodezijo skrbi za izobraževalno, znanstveno-raziskovalno in strokovno delo na področju geodezije ter posebej še inženirske geodezije. Samostojno deluje od leta 2000, predhodno pa so njeni člani delovali v okviru Katedre za geodezijo.
Na katedri je redno zaposlen habilitiran visokošolski učitelj: doc. dr. Božo Koler (predstojnik katedre), docent Tilen Urbančič in tehnični sodelavec mag. Janez Goršič. Zaposleni na katedri sodelujemo na domačih in mednarodnih srečanjih ter objavljamo prispevke v domači in tuji strokovni literaturi. Včlanjeni smo v strokovna združenja Zveze geodetov Slovenije in Slovenske zveze za geodezijo in geofiziko. Doc. dr. Božo Koler je izpraševalec za opravljanje strokovnega izpita za pridobitev naziva odgovorni geodet za področji Inženirske geodezije in Osnovnega geodetskega sistema.
Pedagoško delo
Glede na to,da se ukvarjamo s področjem geodezije, ki je izrazito interdisciplinarno, skušamo to sodelovanje med strokami vzbuditi tudi pri naših študentih. Študentom posredujemo znanje s področja sodobnim merskih tehnologij in postopkov prenosa objektov v naravo, pri čemer posvečamo ustrezno pozornost pravilni oceni kakovosti merskih podatkov, ki jih geodeti posredujemo drugim strokam.
Raziskovalno delo
Podatki o težnostnem pospešku so namreč ključnega pomena za vzpostavitev sodobnega višinskega sistema na območju Slovenije, posodobitev modela geoida, ki omogoča uporabo GNSS višinomerstva v geodetski praksi.
Ukvarjamo se tudi s postopki vpeljave sodobnih merskih tehnik na področje strojne montaže velikih naprav ter kontrolnimi meritvami objektov. Poznavanje sodobnih merskih tehnik in njihove možnosti uporabe v praksi skušamo doseči preko testiranja instrumentov pod različnimi pogoji uporabe in s tem doseči optimalno ovrednotenje merskih rezultatov.
Strokovno delo
Sodelujemo tudi s slovenskimi železarnami, kjer periodično izvajamo kontrolne meritve na različnih sklopih strojne opreme. Precej obsežno strokovno delo je predstavljala tudi montaža strojne opreme pri izgradnji nove tovarne aluminijaste folije v Impolu v Slovenski Bistrici, kjer je bilo zaradi zahtevane izredno visoke natančnosti montaže posameznih sklopov opreme, potrebno razviti povsem specifične metode izvedbe geodetskih meritev.
Svoje znanje pridobivamo predvsem iz tuje literature ter z udeležbo na mednarodnih konferencah in drugih srečanjih. Prav tako pa ga skušamo posredovati dalje preko objav v domači in tudi strokovni literaturi ter z aktivno udeležbo na mednarodnih prireditvah.
Aktivno sodelujemo v različnih domačih in tujih strokovnih in znanstvenih združenjih in imamo svoje predstavnike v upravnem odboru Matične sekcije geodetov pri Inženirski zbornici Slovenije, upravnem odboru Zveze geodetov Slovenije, pri tehničnem komiteju USM/TC GPO na Slovenskem inštitutu za standardiziranje.
zaposleni | telefon |
---|