Katedra za matematiko in fiziko (KMF)

Člani katedre smo visokošolski učitelji, asistenti in strokovni sodelavci, habilitirani iz področij matematike ali fizike. Ti dve področji sta za inženirski študij ključnega pomena.

Predstojnik katedre

izr. prof. dr. Gašper Jaklič

Pedagoško delo

Skrbimo za pouk osnovnih teoretičnih predmetov matematike in fizike na vseh študijskih programih FGG, na vseh treh stopnjah študija. Poučevanje na prvih dveh stopnjah v glavnem poteka klasično, s predavanji in seminarskimi vajami v manjših skupinah. Na drugi stopnji to dopolnimo s projektnim in seminarskim delom z uporabo računalniških orodij ter laboratorijskim delom. Delo na tretji stopnji poteka bolj individualno in je delno prilagojeno željam in potrebam doktorskih študentov. Sodelujemo tudi kot mentorji in somentorji pri izdelavi zaključnih del.

Nekaj zadnjih objav visokošolskih učbenikov v (so)avtorstvu članov KMF:

• Positive Operator Semigroups: from Finite to Infinite Dimensions (Batkai, Kramar Fijavž, Rhandi; Springer/Birkhauser 2017)
  • Diskretni dinamični sistemi (Lakner, Petek, Škapin Rugelj; DMFA 2015)
  • Osnove fizike: mehanika, termodinamika in molekularna fizika (Peternelj, Kranjc; FGG 2014)
  • Osnove gradbene fizike (Peternelj, Jagličić; FGG 2014)
  • Matematika 1. Del 1, Preslikave, števila in vektorski prostori (Lampret, FGG 2013).
Raziskovalno in strokovno delo

Člani katedre sodelujemo pri raziskovalnih projektih na FGG kot tudi na drugih fakultetah Univerze v Ljubljani ter inštitutih:  Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko, Inštitutu Jožef Stefan, Inštitutu Andrej Marušič. Aktivni smo tudi v mednarodnem okolju.

Matematiki raziskovalno delujemo na področjih numerične matematike, teorije operatorjev, teorije kaosa in dinamičnih sistemov, algebre in linearne algebre, teorije grafov ter kompleksne analize. V okviru FGG sodelujemo z različnimi raziskovalnimi skupinami, predvsem pri matematičnem modeliranju ter razvoju in uporabi različnih statističnih in numeričnih metod.

Fiziki smo aktivni na področju raziskav trdne snovi, predvsem magnetizma in močno koreliranih elektronov. Na FGG sodelujemo pri razvoju neporušnih metod v gradbeništvu.

zaposleni telefon email
prof. dr. Zvonko Jagličić, univ. dipl. fiz. +386 1 4768 548 zvonko.jaglicic@fgg.uni-lj.si
prof. dr. Gašper Jaklič, univ. dipl. mat. +386 1 4768 555 gasper.jaklic@fgg.uni-lj.si
asist. dr. Martin Jesenko, univ. dipl. mat. +386 1 476 8558 martin.jesenko@fgg.uni-lj.si