Osnovni podatki:

Naslov v izvirniku:

Water Contingency Management in the Sava River Basin (Upravljanje voda v primeru izrednih razmer na porečju Save)

Sodelavci: doc. dr. Primož Banovec,
Ajda Cilenšek,
Andreja Žerjav,
Davor Kvočka
Trajanje:

30 mesecev

07.2020 – 12.2022

Šifra: 315

Vodilni partner:

Univerza v Ljubljani

Vodja projekta: doc. dr. Primož Banovec
Partnerji:

Direkcija za vode – DRSV (SI),
Hidroelektrarne na Spodnji Savi – HESS (SI),
Hrvatske vode – HV (RH),
Javna ustanova Lučka uprava Slavonski Brod – LUSZ (RH),
Međunarodna komisija za sliv reke Save – ISRBC (int),
Asocijacija za upravljanje rizicima AZUR – AZUR (BiH),
Federalna uprava civilne zaštite – FUCZ (BiH),
Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske – RUCZ RS (BiH),
Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi – JCI (BiH).

Finančni vir: ERDF, IPA
Ključne besede: upravljanje voda, izredne razmere, porečje reke Save, poplave, onesnaženje, razlitje, oljni madež

OPIS

Ključni izziv projekta WACOM predstavlja pomanjkanje usklajenega odziva v primeru izrednih razmer ob onesnaženjih in poplavah na čezmejnih vodotokih v porečju Save. Pomanjkanje usklajenega odziva predstavlja potencialno nevarnost za ljudi, okolje in izrabo vodnih virov. Projekt WACOM bo pripomogel k izboljšanju čezmejnega usklajenega delovanja z razvojem odzivnih mehanizmov, ki bodo dopolnili že obstoječe sistemske rešitve, npr. sistem za napovedovanje poplav v porečju Save. V okviru projekta WACOM bodo dodatno razvita in izboljšana orodja za hitri operativni odziv, kar bo pripomoglo k razvoju usklajenih odzivnih ukrepov in izboljšane interoperabilnosti vseh vključenih institucij. Postopki usklajenega odziva in nabor operativnih orodij preverjeni v seriji pilotnih preizkusov, kar bo omogočilo validacijo orodij in postopkov ter njihovo končno uvedbo v redno poslovanje vključenih institucij.

KLJUČNI CILJI

Glavni cilj projekta je zmanjšanje okoljskih tveganj povezanih z onesnaženjem in poplavami v Savskem bazenu (predvsem v primeru morebitnih čezmejnih vplivov) z izboljšanim sodelovanjem ključnih akterjev in skupno razvitim ter usklajenim operativnim sistemom za aktivacijo odzivnih protokolov. Poleg zmanjšanja tveganj bo projekt pripomogel tudi k splošnem izboljšanju meddržavnega sodelovanja v Savskem bazenu, ki bo temeljilo na razvoju boljših vezi med ljudmi, institucijami in državami in posledično privedlo do znatne optimizacije uporabljenih virov. Porečje Save je primer velikega porečja, ki si ga deli več držav. S sodelovanjem pri pomembnih vprašanjih, kot sta razvoj mehanizmov za usklajen odziv v primeru onesnaženja in poplav, bo projekt WACOM zagotovil demonstracijski model za druga porečja v porečju reke Donave in širše.

DELOVNI SLOPI PROGRAMA/PROJEKTA

WP Management,
WP Komunikacija,
WP T1 Raziskava in opredelitev skupne pripravljenosti in odziva,
WP T2 Razviti orodje za skupno pripravljenost in odziv,
WP T3 Preveritev skupne pripravljenosti in odziva – pilotno izvajanje,
WP T4 Strategija za izvajanje usklajene pripravljenosti in odziva.

NOVICE IN REZULTATI

Aktualne novice in rezultati projekta WACOM so na voljo na spletni strani, Facebook in Twitter.