Select Page

Razvoj metode za oceno dosega poplavljanja morja ter oceno poplavne škode za objekte kulturne in stavbne dediščine na območju slovenske Istre

Sodelavci: Andrej Kryžanowski, Simon Rusjan, Andrej Vidmar, Mateja Klun, Klaudija Lebar, Katarina Zabret, Dušan Žagar, Matjaž Mikoš, Mojca Šraj, Nejc Bezak, Mojca Vilfan, Tamara Kuzmanić, Mark Bryan Alivio
Trajanje: 18 mesecev
1. 12. 2023—31. 5. 2025
Šifra: V2-2369
Vodilni partner: UL FGG
Vodja projekta: Andrej Kryžanowski
Ostale partnerske organizacije:  
Finančni vir: ARIS; MNVP
Ključne besede: poplave morja, poplave, poplavna ogroženost, stavbna kulturna dediščina, kulturna krajina, analiza stroškov in koristi, protipoplavni ukrepi, poplavne škode, pričakovana letna škoda

Opis:

Zaradi vpliva podnebnih sprememb pričakujemo, da se bo v naslednjih desetletjih povečal dvig gladine morja. Take trende zaznavamo povsod po svetu, višanje morske gladine vpliva tudi na pogostnost pojavljanja poplav morja. Zaradi geografske lege pričakujemo, da bodo obalna območja v slovenski Istri vse bolj izpostavljena vplivom dviga morske gladine s posledicami na gospodarske, socialne in ekološke razmere. Že zdaj je zaznaven trend pojavljanja statistično visokih poplavnih dogodkov z večjo frekvenco, kot je bilo to običajno v preteklosti. Zaradi teh dogodkov so vse bolj ogrožena priobalna mesta v slovenski Istri (Piran, Izola in Koper) z vplivi na stavbno kulturno dediščino kot tudi ostala nižje ležeča območja kulturne in naravne krajine z veliko naravovarstveno vrednostjo (soline, Škocjanski zatok …). Z večjo pojavnostjo teh ekstremnih dogodkov se povečuje tudi poplavna škoda ter vse bolj izpostavlja nujnost za izvedbo protipoplavnih ukrepov s ciljem zmanjšanja izpostavljenosti poplav morja.

Ključni cilji:

Cilj 1: Opredelitev karakterističnih poplavnih dogodkov glede na napovedi scenarijev podnebnih sprememb in dejanske evidence nastopa izjemnih plimnih dogodkov.
Cilj 2: Nadgraditev metodologije računa poplavnih škod zaradi poplav morja, ki se zaradi številnih negativnih vplivov morske vode bistveno razlikuje od primera poplav pri celinskih vodah pri vseh sektorjih.
Cilj 3: Nadgraditev metodologije za določitev poplavnih škod na posameznih vrstah objektov stavbne kulturne dediščine in spomenikov, kakor tudi kulturne krajine, kot posledica poplav morja z upoštevanjem karakterističnih lastnosti na objektih stavbne kulturne dediščine ter spomenikih na priobalnem območju v slovenski Istri.
Cilj 4: Izdelava posebnega modula v aplikaciji za določitev poplavne škode z morjem na območjih pričakovanega dosega poplavljanja morja.

Delovni sklopi:

DS 1: Vodenje projekta
DS 2: Opredelitev karakterističnih poplavnih dogodkov
DS 3: Nadgraditev metodologije za račun poplavnih škod zaradi poplav morja
DS 4: Nadgraditev metodologije za določitev poplavnih škod na objektih stavbne kulturne dediščine
DS 5: Razvoj in nadgraditev aplikacije KRPAN z modulom za določitev škode zaradi poplavljanja morja
DS 6: Preskus novelirane metode in programskega orodja
DS 7: Diseminacija

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri