Select Page

Sistem upravljanja kakovosti za zagotavljanje medopravilnih geoprostorskih informacij

Sodelavci: Dušan Petrovič, Klemen Kozmus Trajkovski, Mojca Kosmatin Fras, Dejan Grigillo, Urška Drešček, Krištof Oštir, Jernej Tekavec
Trajanje: 24 mesecev
Šifra: V2-2387
Vodilni partner: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
Vodja projekta: Dušan Petrovič
Ostale partnerske organizacije: Geodetski inštitut Slovenije
IGEA, svetovanje in storitve s področja nepremičnin, infrastrukture in prostora, d.o.o.
Finančni vir: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS),
Ministrstvo za naravne vire in prostor, Geodetske uprave Republike Slovenije (GURS)
Ključne besede: geoprostorske informacije, kakovost podatkov, medopravilnost, koncept kakovosti, procesi, standardi

Opis:

Prostor predstavlja eno osnovnih dobrin za bivanje človeka in družbe. V njem se srečujejo različni interesi in potrebe, od opredelitve lastništva, vrednosti, evidentiranja in načrtovanja izrabe za bivanje, predelavo hrane ali izkoriščanje dobrin, obvladovanja dogodkov v prostoru, tako predvidenih kot hipnih, kot so naravne in druge nesreče. Prostor in njegovo upravljanje sta osnova za razvoj družbe. Prostorske podatke v popolnosti opisujejo metapodatki, v katerih naj bi bili v skladu s standardi in kriteriji kakovosti zabeležena vsa pomembna dejstva o podatkih. Na osnovi teh bi vsak uporabnik lahko ocenil uporabnost in medsebojno primerljivost posameznega podatka, v primeru zadostne usklajenosti pa ga tudi medsebojno medopravilno povezoval. Žal v realnosti pogosto upravljavci niti v popolnosti ne poznajo stanja svojih prostorskih podatkov, zato jih ne morejo v popolnosti opisati, s tem pa je medsebojna medopravilnost onemogočena. V sklopu projekta bomo tako najprej povzeli ključne standarde (npr. ISO 19157) in druga določila, ki določajo zgradbo, način zapisa in kakovost prostorskih podatkov po vseh kriterijih, pa tudi tiste, ki opredeljujejo pogoje in zahteve za zagotovitev medopravilnosti teh podatkov. Nato bomo pri izbranih upravljavcih prostorskih podatkov analizirali stanje kakovosti prostorskih podatkov in procese, ki to kakovost opredeljujejo, spremljajo, zagotavljajo in evidentirajo. Pri Geodetski upravi Republike Slovenije bo analiza nadgradila ugotovitve projekta »Kakovost podatkov in storitev GURS« in povzela njegove učinke, nato pa bomo na območju Slovenije prednostno izbrali upravljavce prostorskih podatkov, vključene v projekt Green-SLO4D ter predvidoma še enega izmed upravljavcev podatkov na lokalni ravni (občina). Pregled in analizo bomo razširili tudi na mednarodno okolje. Sledi priprava koncepta sistema upravljanja kakovosti za zagotavljanje medopravilnih geoprostorskih podatkov, prirejena ugotovljenemu stanju v Sloveniji. Koncept in njegova predvidena implementacija bosta predstavljali osnovo za preizkus predlagane rešitve na testnem primeru izbranega nabora prostorskih podatkov. Testni primer bomo v sklopu projekta predstavili naročniku in po njegovem predlogu zainteresiranim deležnikov, nato pa zbrali odzive in komentarje. Na njihovi osnovi bomo prilagodili predlog koncepta sistema za upravljanje kakovosti in njegove implementacije. V zaključku sledi še predstavitev vseh rezultatov projekta naročniku, sofinancerju ter zainteresirani strokovni javnosti in znanstvenemu krogu preko predstavitev, seminarjev in člankov v domači in tuji literaturi.

Ključni cilji:

Rezultat ciljnega raziskovalnega projekta bo predlagan koncept vzpostavitve sistema upravljanja kakovosti državnih medopravilno povezanih prostorskih podatkov z izhodišči za implementacijo državnega sistema za upravljanje kakovosti medopravilno povezanih prostorskih podatkov in drugih podatkov, vezanih na lokacijo. Z vzpostavitvijo takšnega sistema bi zagotovili enostavno in hitro dostopnost vsebinsko kakovostnih geoprostorskih informacij in storitev vseh sedanjih ključnih upravljavcev državnih prostorskih podatkov, pa tudi potencialnih v prihodnje.

Delovni sklopi:

Delo bo organizirano v petih delovnih svežnjih (DS):
DS 1: Opredelitev temeljnih pojmov in vlog
DS 2: Pregled in analiza obstoječih konceptov upravljanja kakovosti v Sloveniji in tujini
DS 3: Priprava koncepta sistema upravljanja kakovosti za zagotavljanje medopravilnih geoprostorskih informacij in izhodišč njegove implementacija
DS 4: Implementacije predlagane rešitve
DS 5: Diseminacija

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri