Select Page

Odgovori na pogosta vprašanja študentov

Programska oprema za študente

UL FGG svojim redno vpisanim študentom brezplačno nudi možnost namestitve določene temeljne, razvojne in strokovne programske opreme na lastne računalnike. Vsa programska oprema je namenjena le za uporabo v izobraževalne in raziskovalne namene. Temeljna programska oprema so operacijski sistemi Microsofta (Windows) in VMwarea (VMware oz. vSphere) v sklopu njunih akademskih programov Microsoft Azure programski center in VMware Academic Program. Razvojna programska oprema so Microsoftovi strežniški sistemi (npr. SQL Server), prevajalniki (Visual C++) in nekatere aplikacije. V VMware Academic Program so vključeni virtualizacijski nadzorniki za osebne računalnike (VMware workstation, Fusion in Player) ter strežnike (vSphere). VMware Fusion na Macih omogoča rabo programske opreme, razvite za operacijski sistem Windows.

Z letošnjim šolskim letom je študentom na voljo program Office365. Strokovna programska oprema so razne aplikacije (ESRI ArcGIS, Mathematica ipd.).  Več o nameščanju slednjih je napisano v spletni učilnici v predmetu “Programska oprema za študente“.

Pogosta vprašanja

Dostop do programov

Do programske opreme lahko pridete tako, da se s svojim uporabniškim imenom in geslom vpišete v spletno učilnico in v predmetu “Programska oprema za študente” najdete podrobnejša navodila.

Microsoft Azure programski center

Microsoftov Azure programski center ali “Microsoft Azure Dev Tools for Teaching” (prej MS Imagine Premium, DreamSpark Premium in še prej Microsoft Developer Network Academic Alliance Subscription ali MSDNAA) omogoča pridobitev Microsoftovih razvojnih orodij, platform in strežnikov za uporabo v izobraževalne in raziskovalne namene. Do uporabe programske opreme iz programa Microsoft Azure so upravičeni:

  • vsi redni in izredni študenti Fakultete za gradbeništvo in geodezijo in
  • zaposleni na Fakulteti za za gradbeništvo in geodezijo.

Vsi, ki so upravičeni do uporabe programske opreme iz programa Microsoft Azure, lahko dobijo programsko opremo tudi za uporabo na osebnem računalniku doma v pedagoške in/ali nekomercialne raziskovalne namene. Pri uporabi te programske opreme morajo ravnati v skladu s pogoji uporabe, da bi zadostili zahtevam naročniškega programa.

Povzetek glavnih načel uporabe:
  • Programska oprema, ki je del tega programa, je omejena le na uporabo v pedagoške in/ali nekomercialne raziskovalne namene.
  • Programske opreme, ki je del tega programa, ne smete uporabljati za poganjanje infrastrukture fakultete ali oddelkov; namenjena je le uporabi v pedagoške namene (npr. izvajanje predavanj, laboratorijskih vaj in drugih programov za poučevanje in/ali učenje izdelkov ali konceptov, ki so povezani z izdelki, vključenimi v ta program) in nekomercialne raziskovalne namene (npr. izvajanje neprofitnih raziskovalnih projektov).
  • Študenti smejo namestiti programsko opremo na svoje osebne računalnike za pedagoško, raziskovalno ali drugo neprofitno uporabo.
  • Ko študentu poteče status rednega študenta na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo, ne more več prejemati nove programske opreme in posodobitev za njegovo osebno uporabo. Vendar pa lahko še naprej uporablja programsko opremo, ki jo je že predhodno, pred potekom statusa, namestil v svoj osebni računalnik pod pogojem, da tudi nadalje upošteva vse smernice za uporabo te programske opreme.
  • Kadar nameščate, kopirate ali kako drugače uporabljate programski izdelek, vas zavezujejo določila Licenčne pogodbe za končnega uporabnika in Dopolnila k tej licenčni pogodbi. Če se z njimi ne strinjate, programskega izdelka ne smete namestiti, kopirati ali kako drugače uporabljati.
  • Programske opreme ali njenih kopij ne smete dajatu nikomur drugemu. Druge osebe, ki so upravičene do izposoje te programske opreme, si jo morajo izposoditi same.
  • Kopij programske opreme ne smete deliti z drugimi oddelki ne glede na to, ali so ti oddelki včlanjeni v program MS Imagine Premium.
  • Ne smete dovolili kakršnekoli neavtorizirane uporabe programske opreme.
  • Če boste kršili katerekoli določbe, bo Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo proti kršitelju ukrepala v skladu s členi Statuta Univerze v Ljubljani o disciplinski odgovornosti.

Dodatne informacije o programu Microsoft Azure dobite po elektronski pošti pri administratorju programa na FGG.

Microsoft Office365

Do programske opreme lahko pridete tako, da se s svojim uporabniškim imenom in geslom vpišete v spletno učilnico in v predmetu “Programska oprema za študente” najdete podrobnejša navodila.

WIFI: Eduroam

eduroam_logo_trans

UL FGG je (od novembra 2006) vključena v omrežje Eduroam.  Eduroam (www.eduroam.si, www.eduroam.org) je evropski projekt, ki omogoča članom sodelujočih institucij brezžičen dostop do interneta na vseh sodelujočih institucijah. Za študente in zaposlene na UL FGG to pomeni, da jim je internet dostopen na UL FGG, drugod po UL, pa tudi med gostovanjem na katerikoli instituciji, sodelujoči v projektu Eduroam.

UPORABNIŠKO IME

Študenti za dostop uporabite uporabniško ime (v obliki ab1234@student.uni-lj.si) in geslo svoje digitalne identitete, ki jo prevzamete na ID portalu Univerze. Tam lahko geslo tudi spremenite.

Navodila za Windows, Android, Apple in Linux:
  • Network SSID (network name): eduroam
  • uporabniško ime in geslo (ab1234@student.uni-lj.si)
  • certifikat: brez certifikata
POKRITOST S SIGNALOM

V stavbah UL FGG je brezžično omrežje dostopno v vstopnih avlah stavb na Jamovi in Hajdrihovi, v obeh čitalnicah, na hodnikih pred predavalnicami in kabineti, v kabinetih, sejnih prostorih ter v računalniških učilnicah.

Upoštevajte, da je hitrost povezave odvisna od vašega položaja (armatura v stebrih in stropovih onemogoča prehod signala), obljudenosti prostora in števila povezanih računalnikov.

Področje signala je označeno s simboli Eduroam. Tako naj bi bilo tudi na drugih sodelujočih institucijah. Spisek sodelujočih institucij v Sloveniji je tule, spisek institucij po posameznih državah Evrope pa tule. Če ste v sklopu domače institucije uredili vse potrebno in se uspešno povezali v omrežje Eduroam, ob gostovanju ne potrebujete nobenega dodatnega dela – v območju signala Eduroam se lahko takoj povežete.

POMOČ:
Dostop do člankov (Web of Science)

Dostop v Web of Science z zunanjih IP naslovov:

Potrebna je prijava z digitalno identiteto zaposlenega ali študenta UL FGG (zaposleni uporabite običajno FGGjevo uporabniško ime in geslo; redno vpisani študentje jo dobite na ID portalu UL).

  • Na spletni strani http://login.webofknowledge.com v spisku pod »INSTITUTIONAL USERS SIGN IN« izbereš »Arnes AAI federation« in kliknete Go
  • Na strani »Izberite domačo organizacijo« izberete Univerza v Ljubljani in kliknete Izberite,
  • V oknu za prijavo potem vnesete uporabniško ime in geslo (npr. ab1234@student.uni-lj.si ali uporabnik@fgg.uni-lj.si in pripadajoče geslo) in kliknete Login;
  • Če je potrebno, potrdite podatke na naslednji strani in pridete v Web of Science.
Skip to content