L4-2625: Celovito upravljanje malih ukrepov za zadrževanje vode in preprečevanje erozije tal v kmetijskih povodjih – CeVoTaK

Osnovni podatki:

Naslov v izvirniku:

Sodelavci: Mateja Škerjanec, Gašper Rak
Trajanje:

36 mesecev

1.9.2020 – 31.8.2023

Šifra: L4-2625

Vodilni partner:

Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta (UL BF)

Vodja projekta: prof. dr. Marina Pintar (UL BF)
Partnerji:

Univerza v Ljubljani, Zdravstvena fakulteta

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Maribor

Finančni vir:

Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije,

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (sofinancer)

Ključne besede: agro-ekosistemi; mali ukrepi za zadrževanje vode; podnebne spremembe; preprečevanje erozije

Opis:

Tla in voda, temeljna vira za obstoj življenja, sta zaradi neprimernega upravljanja, intenzivne rabe in podnebnih sprememb pod velikim pritiskom. Mali ukrepi za zadrževanje vode varujejo in krepijo vodno-zadrževalni potencial tal, zmanjšujejo in preprečujejo erozijo tal ter premeščanje in izpiranje hrani, izboljšujejo kakovost vodnih virov in biodiverziteto agro-ekosistemov ter blažijo podnebne spremembe, saj omogočajo zadrževanje vode v času mokrih obdobij in njeno večjo dostopnost v sušnih obdobij. V projektu se bomo podrobneje posvetili kmetijskim malim ukrepom za zadrževanje vode. Pri določanju optimalnih rešitev se bomo oprli na terenske in laboratorijske analize, računalniško modeliranje, vrednotenje učinkovitosti ukrepov, optimizacijo scenarijev, iskanje boljših rešitev z odločitvenimi drevesi in podporo deležnikov.

Ključni cilji:

Glavni cilj raziskave je preučiti vpliv podnebnih sprememb na ekonomsko trajnostno gospodarjenje z vodo na kmetijskih površinah in gospodarjenje s tlemi na območju izbranih porečij, z uporabo malih ukrepov za zadrževanje vode in preprečevanje erozije tal, z namenom prilagajanja kmetijskega sektorja novim podnebnim in okoljskim razmeram.

Delovni sklopi projekta:

DP1 – Koordinacija projekta
DP2 – Učinkovitost kmetijskih ukrepov za zadrževanja vode in preprečevanje erozije
DP3 – Modeliranje vpliva podnebnih sprememb na učinkovitost ukrepov
DP4 – Trajnost preučevanih ukrepov