Select Page

Društvo STREHA ZA VSE vas toplo vabi na zaključno predstavitev razvojno – humanitarnega projekta:

Kako smo zgradili AMASIKO, prehodni dom za otroke z ulic

v četrtek, 30. novembra, ob 19.00 uri
na Fakulteti za arhitekturo, v Plečnikovi predavalnici.

Streha za vse je razvojno – humanitarno društvo študentov in mentorjev Fakultete za arhitekturo ter Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani. V sodelovanju z neprofitno humanitarno organizacijo Alongside Africa smo se junija 2017 odpravili v Kabale, manjše mesto v Ugandi, kjer smo načrte, ki so nastajali skozi celotno študijsko leto, prenesli v našo prvo maketo v merilu 1:1. Zgradili smo Amasiko, prehodni dom za otroke z ulic.

Predstavitvi bo sledilo druženje s pogostitvijo in otvoritvijo razstave.

društvo Streha za vse
www.strehazavse.org


 

Junija letos se je skupina dvajsetih študentov arhitekture in gradbeništva podala na humanitarno študentsko odpravo v Vzhodno Afriko. Osem tednov smo preživeli na jugu Ugande, kjer smo s pomočjo domačinov in pod okriljem angleške nevladne organizacije Alongside Africa zgradili učni center AMASIKO. Organizacija Alongside Africa ima podružnico v mestu Kabale na jugu Ugande, kjer skrbijo za otroke z ulice. To so otroci, stari med šest in šestnajst let, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin. Organizacija jim pomaga pri iskanju sponzorjev, izvaja pouk, jim nudi zatočišče in jim omogoča boljše življenje.

Načrtovanje gradnje in odprave se je pričelo pred približno letom dni, ko se nas je zbralo nekaj več kot dvajset zainteresiranih študentov. Ob pomoči mentorjev in asistentov s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo in Fakultete za arhitekturo smo sprojektirali najcenejšo možno varianto za izvedbo prehodnega doma, ki bi sprejel kar največje število varovancev. Odločili smo se za izgradnjo dveh objektov: kuhinje in glavnega objekta.

Gradnja je potekala bistveno drugače, kot smo vajeni pri nas, zato smo se vsi udeleženi imeli veliko za naučiti. Naštela bom nekaj glavnih lastnosti gradnje. Temelji obeh objektov so opečnati iz žganih zemljenih opek, na katerih stoji betonska plošča. Tudi stene smo zidali iz opek, vendar iz drugačne vrste. Uporabili smo interlocking prešane opeke, ki jih je skupina lokalnih gradbincev izdelovala kar na gradbišču: izkopali in presejali so zemljo z lokacije, jo navlažili in ji dodali vezivno sredstvo ter jo sprešali v posebnem kalupu. Po nekaj dneh sušenja na zraku so primerne za vgradnjo. Stene smo ojačali z armaturnimi trakovi in vencem. Strešna konstrukcija je lesena in nosi pločevinasto streho, dodali pa smo tudi sekundarni strop.

Glavni objekt je namenjen bivanju in učenju šestnajstih otrok. Na voljo bodo imeli dve sobi, učilnico in prostor za delavnice. Svojo sobo smo namenili administrativnim delavcem in skrbnikom, na skrajnem robu pa se nahaja stranišče. Kuhinja s shrambo stoji na spodnji terasi, dopolnjuje jo odprta nadkrita terasa. Gradnja ni potekala brez zapletov, veliko je bilo improvizacije in prilagajanja na dejanske razmere – od pomanjkanja mehanizacije in električne energije, do nekakovostnih vijakov, ukrivljenega lesa, pomanjkanja opreme za varjenje itn., a nam je vseeno uspelo doseči svoj cilj.

Delo na projektu, sodelovanje s tako veliko skupino ljudi in spoznavanje kulture, zelo drugačne od naše, je že samo po sebi neprecenljiva izkušnja in močna referenca, toda po srečanju z otroki, ki prihajajo v center, ki so vedoželjni in prijazni, čeprav so pretrpeli strašne stvari, sem lahko samo ponosna na naše delo in vtis, ki smo ga pustili, priložnosti, ki smo jih pomagali omogočiti in jih še bomo.

Tina Hostinger,
študentka Fakultete za gradbeništvo in geodezijo

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri