Select Page

Ocena vpliva ribiške prakse privabljanja rib s hrano in drugih dejavnosti na kakovost jezerske vode

Sodelavci:

Nataša Atanasova, Mateja Škerjanec, Darja Istenič, Matej Radinja

Trajanje: 1.12.2023 do 30.11.2025
24 mesecev
Šifra: V2-2370
Vodilni partner: UL FGG
Vodja projekta: Nataša Atanasova
Ostale partnerske organizacije: Nacionalni inštitu za vode
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano
Zavod za ribištvo Slovenije
Inštitut za vode Republike Slovenije
Finančni vir: ARIS, MNVP
Ključne besede: Privabljanje rib s hrano, evtrofikacija, ekološko stanje voda, modeliranje jezer, GWLF, model porečja, obremenitve s hranili, športni ribolov, Blejsko jezero, Ledavsko jezero

Opis:

Spremljanje ekološkega stanja jezer in zadrževalnikov v okviru nacionalnega monitoringa kaže, da je stanje Blejskega in Ledavskega jezera v zmernem ali slabšem stanju zaradi obremenjenosti s hranili in organskimi snovmi. Eno izmed obremenitev s hranili in organsko snovjo predstavlja ustaljena ribiška praksa privabljanja rib s hrano za namene športnega ribolova. Privabljanje rib s hrano vpliva na ekološko stanja/potencial stoječih vodnih teles zaradi dodatnega vira organskih snovi in hranil, kar povzroča prekomerno razrast fitoplanktona in vpliva na celotno prehranjevalno mrežo v vodnem telesu. Cilj tega projekta je ovrednotiti vpliv te dejavnosti na kakovost jezerske vode v primerjavi z ostalimi viri organske snovi in hranil v porečju. V ta namen bo razvit model tako obremenitev kot stanja Blejskega in Ledavskega jezera, s katerim bodo simulirane nekatere spremenljivke ekološkega in kemijskega stanja jezera v odvisnosti od obremenitve. Na osnovi rezultatov bomo predlagali ukrepe in razvili smernice za upravljanje z jezeri.

Ključni cilji:

Cilji projekta sledeči:
1. Izdelati ustrezno bazo podatkov primerno za modeliranje Blejskega in Ledavskega jezera. Baza bo vsebovala tako vire obremenitev s hranili, kot tudi njihovo kvantifikacijo in bo osnova za uporabo modela. Prav tako bo vsebovala kjučne podatke ekološkega in kemijskega stanja jezer ter meritve, ki bodo opravljene v okviru tega projekta.
2. Izdelati model obremenitve in stanja vodnih teles, Blejskega in Ledavskega jezera, s pomočjo katerega bomo izvedli analizo scenarijev različnih ukrepov za zmanjšanje obremenitev jezer ter prikazali odziv jezer na obremenitve. S tako analizo bomo izdelali strokovne podlage za potrebne ukrepe za ohranjanje kakovosti vodnih teles.
3. Izdelati smernice za izvajanje ribolova s privabljanjem v celinskih stoječih vodah z namenom doseganja dobrega ekološkega stanja v celinskih stoječih vodah.

Delovni sklopi:

Projekt ima 4 delovne sklope:
DS1: Opredelitev virov organskih snovi in hranil (razpršenih in točkovnih)
V okviru DS1 bomo zbrali podatke vseh znanih vnosov organske snovi in hranil v vodni telesi Blejskega jezera in Ledavskega jezera, tako razpršene vire iz različnih rab tal kot tudi točkovne vire. Podatki bodo zbrani v obliki, ki bo omogočala postavitev modela obremenitev iz prispevnih površin v orodju MapShed.
DS2: Podatki o stanju jezera ter harmonizacija z ostalimi podatki
Ta delovni sklop vključuje
(1)   Obdelava zgodovinskih podatki kemijskega in ekološkega stanja jezer iz monitoringa (ARSO) ter ostali podatki, ki so bili merjeni v okviru drugih projektov, kot so na primer molekularni podatki o pojavljanju strupenih cianobakterij. Podatki ekološkega in kemijskega stanja bodo služili predvsem za umerjanje in preverbo rezultatov modela stanja vodnih teles.
(2)   Meritve za določanje parametrov modelov jezer
DS3: Modeliranje: razvoj in uporaba modela
V tem DS bomo razvili (1) Model obremenitve in (2) Model stanja vodnih teles
DS4: Analiza rezultatov in razvoj smernic
V DS4 bomo s pomočjo modelov simulirali različne scenarije obremenitev ter opazovali odziv jezer na te obremenitve. . Na osnovi analize scenarijev ter opravljene razprave z deležniki bomo predlagali ukrepe, ki jih bomo ovrednotili glede na to koliko vplivajo na izboljšanje stanja, njihovo sprejemljivost in izvedljivost. Še zlasti se bomo opredelili glede režima za izvajanje ribolova s privabljanjem, v smislu: kolikšen je delež obremenitve te dejavnosti v primerjavi z ostalimi in kaj prinesejo regulacije te dejavnosti. Ukrepi in predlogi bodo usklajeni z deležniki. Sledila bo izdelava smernic.

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri