Razvoj metodologije za oceno razvitosti erozijskih procesov in kartiranje erozijske nevarnosti na območjih poplavljanja celinskih voda in morja

Sodelavci:

UL FGG: Simon Rusjan, Andrej Vidmar, Klaudija Lebar, Tamara Kuzmanić, Matjaž Mikoš, Nejc Bezak, Jošt Sodnik, Gašper Rak, Mateja Škerjanec, Mojca Vilfan, Mateja Klun, Dušan Petrovič, Klemen Kozmus Trajkovski, Dejan Grigillo, Žan Pleterski

UL NTF: Timotej Verbovšek, Boštjan Rožič

UL BF: Vesna Zupanc, Rozalija Cvejić, Marko Zupan

Trajanje: 1. 12. 2023 – 31. 5. 2025
24 mesecev
Šifra: V2-2371
Vodilni partner: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
Vodja projekta: izr. prof. dr. Simon Rusjan
Ostale partnerske organizacije: Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta (NTF)
Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta (BF)
Finančni vir: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP)
Ključne besede: hidravlične razmere, hidravlično modeliranje, poplavna nevarnost, rečna erozija, erozija morja, erozijska nevarnost, karte erozijske nevarnosti, razredi erozijske nevarnosti

Opis:

Sodobni koncept upravljanja s poplavnimi tveganji naj bi kot pomemben element opredelitve poplavne nevarnosti vključeval tudi oceno razvitosti erozijskih procesov, povezanih z lastnostmi poplavnih voda. Pri številnih praktičnih primerih analize prostorske razsežnosti poplavne nevarnosti se pojavljajo težave pri oceni pričakovanega obsega procesov rečne erozije, ki lahko povzročajo številne težave, še posebej v povezavi s hidravličnimi razmerami, kakršne se pojavljajo vzdolž rečne mreže v Sloveniji, ki ima prevladujoč hudourniški značaj (hitro naraščanje poplavnih voda, velika in prostorsko zelo spremenljiva hitrost in smer vodnega toka itd.). Poleg tega številni praktični inženirski problemi, pri katerih se posega v prostor, izpostavljen poplavni nevarnosti, zahtevajo tudi oceno razvitosti procesov rečne erozije in erozije morja, ki lahko bistveno vplivajo na mehanske in geotehnične pogoje za gradnjo infrastrukture in objektov.

Glavni namen predlaganega ciljnega raziskovalnega projekta je izdelava metodologije za analizo intenzivnosti procesov rečne (fluvialne) erozije in erozije slovenske morske obale na podlagi raziskav projektne skupine in praktičnih izkušenj ter poglobljenega pregleda tuje znanstvene in strokovne literature ob upoštevanju obstoječih zakonodajnih in administrativnih okvirov. Predlagana metodologija bo omogočila izboljšano oceno in kartiranje območij erozijske nevarnosti zaradi poplavljanja celinskih voda in morja v določenih merilih z vključevanjem razpoložljivih terenskih podatkov o erozijskih procesih, analize razpoložljivih podatkov o preteklem hidromorfološkem dogajanju ter z vključitvijo rezultatov hidravličnega modeliranja. Predlagani koraki metodologije (usmeritve za enostavnejše in kompleksnejše analize) bodo predstavljeni na izbranih praktičnih primerih, ki bodo obsegali karakteristične odseke vodotokov z vidika poznavanja poplavnih razmer, specifičnih lastnosti poplavnih območij (npr. raba tal, pedologija, prisotnost razne infrastrukture) in razvitosti erozijskih procesov vzdolž obravnavanih odsekov vodotokov ter erozijskega dogajanja na širšem zalednem prispevnem območju vodotokov. Predlagana metodologija bo stroki v pomoč za verodostojnejše vrednotenje erozijskih procesov vzdolž celinskih voda in morja ter s tem za usmerjanje prostorskega razvoja in načrtovanje vodnogospodarskih ureditev.

Ključni cilji:

1) Analiza tujih praks, smernic in ustrezne tuje znanstvene in strokovne literature, v kateri so podane usmeritve za prepoznavanje procesov rečne erozije in vrednotenje intenzivnosti ter prostorskega obsega rečne erozije in erozije morja.
2) Vzpostavitev pregleda nad poznanimi preteklimi poplavnimi dogodki z morebitnimi podatki o količini erodiranega in odloženega materiala ter oceno zanesljivosti tovrstnih podatkov
3) Analiza vpliva poplavnih voda na erozijske procese na kmetijskih površinah.
4) Razvoj metodologije za oceno intenzivnosti erozijskih procesov in kartiranje območij erozijske nevarnosti celinskih voda in morja.

Delovni sklopi:

Delovni sklop 1: Pregled ustrezne domače in mednarodne literature in praks
Delovni sklop 2: Razvoj metodologije za oceno intenzivnosti erozijskih procesov in kartiranje območij erozijske nevarnosti celinskih voda in morja
Delovni sklop 3: Testiranje in usklajevanje metodologije, analiza izbranih vzorčnih primerov
Delovni sklop 4: Sinteza predlagane metodologije in diseminacija