V okviru 239. doktorskega seminarja Grajeno okolje bo imel(-a) Professor Binod Tiwari, Ph.D., P.E., F.ASCE, Kalifornijska državna univerza v Fullertonu, Združene države Amerike predavanje z naslovom:

Impact of seismic shaking in triggering instability at marginalized urban settlement

Predavanje organizira Unesco katedra za zmanjševanje tveganj ob vodnih ujmah (UNESCO WRDRR) v okviru svojega delovanja.
To accommodate the housing demand, marginalized lands and river banks have been converted into residential area in many towns/cities globally. If such conversions are done in unplanned way, it can be disastrous during extreme events such as heavy rainfall and earthquakes. This presentation includes a case study where a settlement developed at or near stream banks as well as connecting infrastructure were fully or partially damaged during an earthquake event. At this case study site, large ground fissures and tension cracks with vertical offsets in excess of 1 m, were observed along a ridge for a distance of about 1 km.

Profesor Binod Tiwari je redni profesor na Kalifornijski državni univerzi v Fullertonu, ZDA ter podpredsednik Mednarodnega konzorcija za zemeljske plazove (ICL), Kjoto, Japonska.

Predstavitev bo v sredo, 31. 8. 2022, ob 13.00 v Svečani dvorani (FGG).

Vljudno vabljeni.