Select Page

V okviru 72. doktorskega seminarja Grajeno okolje bo kandidatka Tina Peternel, univ. dipl. inž. geol., predstavila doktorsko disertacijo pred zagovorom z naslovom:

Dinamika pobočnih masnih premikov na območju potoške planine z uporabo rezultatov daljinskih in terestričnih geodetskih opazovanj ter in-situ meritev.

Vsebina: Ozemlje Slovenije je zaradi svoje reliefne razgibanosti, geološke in tektonske pestrosti ter klimatskih značilnosti, podvrženo različnim pobočnim masnim premikom. Kot posledica zgoraj navedenih dejstev, smo v Sloveniji priča številnim pobočnim masnim premikom, ki ogrožajo ljudi, stanovanjske objekte in infrastrukturo. Pretekli dogodki, dosedanje raziskave in dejstvo, da je velik del ozemlja Slovenije podvržen različnim vrstam pobočnih masnih premikom, kažejo, da je obvladovanje na področju preventive nujno potrebno. Prvi pogoj za uspešno preventivo je prepoznavanje in razumevanje lastnosti pojavov pobočnih masnih premikov ter lokalnih dejavnikov, ki jih povzročajo. Lastnosti pobočnih masnih premikov lahko ugotavljamo z vzpostavitvijo sistema za opazovanje s katerim izvajamo periodična in sistematična opazovanja ter pridobivamo podatke o spremembah v času in prostoru. Sistematično pridobivanje podatkov o spremembah nam omogoča kvalitetno interpretacijo dinamike pobočnih masnih premikov, ki predstavlja podlago za preventivno obvladovanje in delovanje sistemov za zgodnje opozarjanje ter za načrtovanje trajnih varnostnih ukrepov pred pobočnimi masnimi premiki. Doktorska disertacija se osredotoča na pobočne masne premike na območju Potoške planine (t.i. plaz Potoška planina) za katerega je bilo po do sedaj zbranih podatkih ocenjeno, da lahko ob neugodnih vremenskih razmerah, predstavlja potencialno izvorno območje za nastanek drobirskega toka. Pri prepoznavanju in razumevanju pobočnih masnih premikov ter njihovih mehanizmov je bil uporabljen inženirsko-geološki pristop. Ključnega pomena pri interpretaciji dinamike premikov plazeče mase na Potoški planini predstavlja ugotavljanje sprememb v času, zato so kot podporo k inženirsko-geološkim metodam bile vzpostavljene periodične geodetske in/ali fotogrametrične meritve, katerih namen je bil pridobiti čim bolj celovite podatke povezanega s dinamiko plazeče se mase. Osnovni namen doktorske disertacije je ugotavljanje in modeliranje pobočnih masnih premikov v različnih časovnih obdobjih, z uporabo rezultatov daljinskih in terestričnih geodetskih opazovanj ter rezultatov tahimetrične geodetske metode, ki so bile dopolnjene s podrobnim inženirsko-geološkim kartiranjem. Na podlagi rezultatov iz omenjenih metod opazovanja je bila ocenjena dinamika pobočnih masnih premikov na obravnavanem območju, na podlagi katere so bila določena najbolj aktivna območja pobočnih masnih premikov na območju Potoške planine.


Doktorski seminar bo v sredo, 23. 11. 2016, ob 15. uri na UL NTF, Oddelku za geologijo (Privoz 11, predavalnica P-02).

Skip to content