Select Page

Slika 1: Visoki prag na Radušnici (foto: G. Novak)

Na slovenskih rekah je preko 60.000 pregrad, ki večinoma onemogočajo prehajanje vodnim organizmom, kar se odraža na grozljivem, preko 70-% upadu populacij sladkovodnih rib od 70-ih let prejšnjega stoletja. Stanje je možno popraviti z gradnjo ribjih stez ali odstranjevanjem tistih pregrad, ki niso v neposredni rabi. Da bi bili tovrstni ukrepi ekološko učinkoviti, je potrebno interdisciplinarno sodelovanje hidrotehniške in biološke stroke.

V okviru projekta Evropska noč raziskovalcev, ki se tokrat osredotoča na problematiko človeških posegov v življenjsko okolje živali, sta doc. dr. Gorazd Novak z UL FGG in dr. Polona Pengal z Zavoda REVIVO pripravila aktivnost z naslovom Načrtovanje ribje steze s pomočjo 3D simulacij.

V dogovoru z mentorico krožka je bila aktivnost izvedena na OŠ Antona Tomaža Linharta v Radovljici. V prvem delu aktivnosti je bila predstavljena problematika pregrajenosti vodotokov, kar je bilo ponazorjeno tudi s kratkim filmom, ki so ga pripravili na zavodu REVIVO. V drugem delu je sledil pregled rezultatov 3D hidravličnih simulacij, pri čemer so prisotni v diskusiji z izvajalcema skupaj poiskali optimalno varianto ribje steze za dejansko problematično lokacijo na Radušnici.

Slika 2: Rezultat 3D hidravličnega modela: površinske hitrosti pri optimizirani geometriji ribje steze (padec dna I = 1,5 %)

Skip to content