Dragi brucke in bruci generacije 2024/2025,
v veliko veselje mi je, da vam lahko zaželim dobrodošlico na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, v svojem imenu in v imenu vaših učiteljev. Toplo dobrodošlico izrekam tudi vsem študentkam in študentom iz drugih držav, ki jih poleg ostalih izzivov čaka še izziv učenja slovenskega jezika. Danes je začetek novega akademskega leta, za vas – približno 300 brucev – pa prvi dan študentskega življenja.
Ste 106. generacija, ki prestopa prag Fakultete za gradbeništvo in geodezijo in njenih predhodnic, ter 56. generacija, ki prestopa prag naše glavne stavbe na Jamovi 2. Predavanja iz gradbeništva in geodezije so študentje poslušali že v prvem letu obstoja Tehniške fakultete, to je v študijskem letu 1919/1920. Kljub zavidljivi starosti stavb, v katerih poteka študijski proces, in dejstvu, da gre za arhitekturno dediščino, pa se ves čas trudimo, da oprema predavalnic, računalniških in multimedijskih učilnic ter stacionarnih in mobilnih laboratorijev omogoča našim študentom pridobitev najsodobnejših znanj in veščin. Letošnje večje pridobitve so prenovljene predavalnice v drugem nadstropju na Jamovi 2, prenovljena knjižnica, učna robotska roka za študente gradbeništva, 8 naprednih elektronskih tahimetrov za študente geodezije in 17 interaktivnih zaslonov.
Skrbimo tudi za prijetno okolje v številnih kotičkih na fakulteti in v lokalu Kafe FGG, kjer se lahko družite, razpravljate, izmenjujete informacije, spijete kavo ali čaj in pojeste kakovosten obrok. Več o obštudijskih dejavnostih na naši fakulteti bo povedal predsednik študentskega sveta UL FGG, ki je tudi predsednik študentskega sveta UL, Nejc Tacer.
Študij na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo je zahteven, vendar zanimiv in poln izzivov. Znanje se gradi postopoma, iz letnika v letnik. Najprej so osnovna znanja, ki jih potrebujete za razumevanje inženirskih vsebin. Med njimi bi izpostavila fiziko in matematiko, ki zavzemata velik del vašega urnika v prvem letniku. Ta naravoslovna znanja so namreč temelj, na katerem boste gradili inženirska znanja v višjih letnikih in postali inženirji, ki so sposobni reševati najzahtevnejše izzive v praksi. Odlična ekipa pedagogov, ki pri nas poučujejo matematiko in fiziko, bo poskrbela, da med študijem zapolnite morebitne luknje v znanju iz srednje šole. Svetujem vam, da to možnost kar najbolje izkoristite.
Na naši fakulteti so uspešni tisti študentje, ki znajo najti ravnotežje med študijem in prostočasnimi dejavnostmi, ki se zavedajo, da le razumevanje učne snovi omogoča uspešno reševanje izzivov, najprej na izpitih, pozneje pa tudi v praksi. Zato vam polagam na srce, da se lotite dela že danes, saj se sprotni študij obrestuje. Bodite radovedni in veliko sprašujte. Učitelji in asistenti smo tukaj zato, da razlagamo in pojasnjujemo – tudi večkrat, če je treba. Poleg tega imate pri izbranih predmetih na voljo še tutorje študente, tako imenovane predmetne tutorje, ki vam ponovno in dodatno razložijo snov, ki vam dela težave.
Večina vaših učiteljev in asistentov smo inženirji, vi pa ste inženirji prihodnosti. Postavljanje prioritet ter optimizacija rešitev in procesov ob upoštevanju veljavnih robnih pogojev v realnem času in z razpoložljivimi finančnimi viri so inženirske veščine, ki se jih boste naučili med študijem. Te veščine niso uporabne le pri vašem prihodnjem strokovnem delu, ampak tudi v drugih segmentih življenja. V novi normalnosti, v kateri se vse pogosteje soočamo tudi s posledicami naravnih nesreč, so inženirska znanja, ki jih študentje pridobijo na naši fakulteti, še bolj cenjena. Upam, da bodo po tragični izkušnji s posledicami poplav v avgustu 2023 v Sloveniji in letos blizu naših meja odločevalci ugotovili, da je treba inženirsko stroko in njena priporočila postaviti pred interese kapitala in določenih posameznikov.
Želim vam, da se v prostorih naše fakultete počutite res dobro. Uživajte v študiju, spoznajte čim več novih prijateljev, bodite aktivni v študentski organizaciji in v različnih študentskih društvih, vključite se v športne ekipe na FGG in/ali v interdisciplinarne projekte, ki vam omogočajo uporabo pridobljenih znanj za reševanje zahtevnih praktičnih izzivov že med študijem. Ob tej priložnosti bi vas povabila na Razpravo mladih o drugem bloku Jedrske elektrarne Krško, ki bo 14. oktobra v Cankarjevem domu. Gre za dogodek, ki izhaja iz študentskih okroglih miz, katerih pobudniki in ključni organizatorji so bili prav študentje naše fakultete.
Vivat academia! Vivant professores!
prof. dr. Violeta Bokan Bosiljkov
Dekanja UL FGG