Julija 1999 je konferenca UNISPACE III priporočila vzpostavitev integriranega globalnega sistema za upravljanje prizadevanj za ublažitev, pomoč in preprečevanje nesreč z mednarodnim sodelovanjem. Na pobudo Evropske vesoljske agencije in francoskega Centre national d’études spatiales je novembra 2000 nastal mednarodni program Vesolje in velike nesreče, ki igra ključno vlogo pri usklajevanju globalnih satelitskih virov za podporo odzivanja na nujne primere. Omogoča brezplačen in hiter dostop do satelitskih posnetkov za podporo reševalcem po vsem svetu ter je večkrat pokazal moč mednarodnega sodelovanja pri reševanju v primeru naravnih nesreč in nesreč, ki jih povzroči človek.
Do 30. januarja 2025 so v okviru programa sodelujoče organizacije (trenutno 17) s sateliti posnele 943 nesreč v 136 državah po vsem svetu. Prva aktivacija programa je zabeležena aktivacija ob dogodku, ki se je novembra 2000 zgodil v Sloveniji. V noči s 16. na 17. november 2000 je vas Log pod Mangartom v Sloveniji prizadel obsežen zemeljski plaz, ki so ga sprožile intenzivne padavine. Civilna zaščita Slovenije je 27. novembra zahtevala posnetke za pomoč pri spremljanju in stabilizaciji plazu ter pri ocenjevanju škode. Vodja aktivacije je bil Krištof Oštir, ki je takrat ravno doktoriral na UL FGG. S sodelavci z ZRC SAZU je pripravil načrt opazovanja, obdelavo podatkov in kartiranje ter analizo rezultatov.
Ob 25. obletnici ustanovitve programa Vesolje in velike nesreče so z dr. Oštirjem naredili intervju, ki je na voljo TUKAJ.