Select Page

Že tretje leto zapored smo v sodelovanju s Tehniškim muzejem Slovenije organizirali Dneve gradnje in okolja v Bistri, ki so potekali od torka, 25. marca, do petka, 28. marca. Obiskalo jih je več kot 400 osnovnošolcev iz sedmih osnovnih šol. Sodelavci in študenti FGG so pripravili zanimive interaktivne delavnice, na katerih so osnovnošolci iz zadnje triade spoznavali različna področja gradbeništva, vodarstva in geodezije.

Učenci so z modeli sestavljali različne konstrukcije in pri tem opazovali njihovo obnašanje, lotili so se tudi sestave slavnega da Vincijevega samonosnega mosta iz preprostih elementov: deščic in palčk. Na ta način so spoznavali področje gradbeništva.

Svet geodezije so spoznavali na delavnici, kjer je bil predstavljen letalnik, pravila in načini letenja ter prikazan postopek modeliranja posnetkov z letalnika in izdelki v digitalni in fizični obliki (3D-tisk). Skupaj smo si ogledali tudi satelitske posnetke Zemlje. Pogledali smo, kje so sateliti, koliko jih je, kako jih spravimo v tirnico okrog Zemlje ter kako in kaj vse z njimi opazujemo.

Interaktivne so bile tudi predstavitve področja vodarstva. Z modelom Aqualibrium so osnovnošolci poskusili zagotoviti enakomerno oskrbo z vodo med tremi izbranimi točkami na mreži, pri čemer so lahko uporabili različne cevi in spojke. Na kvizu so preverjali svoje znanje o številnih tematikah, kot so nastanek poplav, čiščenje odpadne vode, ravnanje z odpadki in delovanje morja, s pomočjo igre pa so podrobneje spoznali še elemente velikega in malega naravnega ter umetnega vodnega kroga.

Skip to content