Select Page

Vlada je na četrtkovi seji sprejela predlog interventnega zakona po vodni ujmi, ki določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Zakonski predlog, ki bo najverjetneje začel veljati s 1. septembrom, med drugim zajema tudi ukrepe, namenjene sanaciji javne infrastrukture in vodotokov. Svoj pogled na nov interventni zakon je v oddaji Studio ob 17.00 na Radiu Prvi predstavil tudi doc. dr. Primož Banovec s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo in direktor Inštituta za vodarstvo.

Med drugim je v oddaji dejal, da se vzorci poselitve razvijajo na zelo čudne načine in skozi različna časovna obdobja. »Ljudje so se hitro in zato na napačnem koncu naseljevali. Tipičen vzorec poselitve je poselitev v bližini mlinov in žag. To pa zato, ker so bili to včasih industrijski objekti, ki so živeli z vodo. Okoli tega objekta so se tako z neznanjem obvladovanja odnosa človek – voda razvili neki nukleusi poselitve. Zdaj pa težavo predstavljajo podnebne spremembe s povečano intenziteto.«

Prav tako se doc. dr. Primožu Banovcu zdi pomembno, da se pogovarjamo o tem, kaj delamo in katere varovalke preprečujejo, da bi šel celoten sistem v napačno smer. »Zdaj vemo, da so administrativne ovire pomembne, saj te preprečujejo ljudem, da gradijo na napačnih mestih in delajo neumnosti. O varovalkah se moramo pogovarjati na različnih nivojih. Tudi gradbeništvo je sistem nadzora, tudi sistem nadzora nad postopkom interventnih in sanacijskih del.« Celotni oddaji lahko prisluhnete na tej povezavi: https://prvi.rtvslo.si/podkast/studio-ob-1700/87/174981884

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri