Select Page

Globalne navigacijske satelitske sisteme (GNSS) ljudje velikokrat posplošijo in jih poimenujejo kar GPS. A to je le eden izmed njih. Dr. Oskar Sterle je v oddaji Frekvenca X pojasnil, da obstajajo ameriški GPS, ruski Glonass, evropski Galileo in kitajski Beidou, ki se med seboj v nekaterih točkah razlikujejo, a temelji delovanja so povsod enaki.

Kako pa ti GNSS sploh delujejo? Na oddelku za geodezijo na FGG se ukvarjajo tudi s tem. Princip delovanja GNSS je za Frekvenco X pojasnil dr. Oskar Sterle: » »Izstrelimo določeno število satelitov, potem zagotovimo, da imamo v vsakem trenutku kjerkoli na zemlji vidne vsaj 4 satelite. Sateliti konstantno oddajajo signal, glede na čas potovanja signala do sprejemnika izračunamo razdaljo do vsakega satelita. Geodeti rečemo, da je to trilateracija.«

Več pa v oddaji Frekvenca X na Valu 202, kjer boste izvedeli tudi, kako so z GNSS povezane črne luknje.

Povezava do oddaje: https://val202.rtvslo.si/2020/10/frekvenca-x-204/

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri