Select Page

Z uvodnim sestankom v grškem Solunu se je v začetku julija uradno začel štiriletni evropski raziskovalni projekt NAMOR, katerega namen je optimizacija decentraliziranega upravljanja z vodo in odpadno vodo. Projekt združuje raziskovalce dvanajstih multidisciplinarnih in mednarodnih institucij iz sedmih držav, pri čemer v sklopu Univerze v Ljubljani sodeluje tudi Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo.

Dejavnosti projekta so usmerjene v razvoj in uvajanje tehnologij za optimizacijo čiščenja vode in odpadne vode z zasnovo, izgradnjo in obratovanjem treh demonstracijskih enot v Sloveniji, na Finskem in v Grčiji, v zasnovo digitalnih dvojčkov za spremljanje in analizo procesov ter napovedovanje obnašanja sistema pri različnih načinih napajanja in obratovanja ter v uporabo tehnik razložljive umetne inteligence (XAI) za izboljšanje podpore pri odločanju. Tovrstne inovacije bi omogočile napredne sisteme za proizvodnjo prečiščene odpadne vode visoke kakovosti z nizko porabo energije in visoko stopnjo obnove hranil, kar bi omogočilo ponovno uporabo vode za različne namene ter hkrati zagotavljalo trajnostnost in prilagodljivost na različnih geografskih in podnebnih območjih.

Prizadevanja bodo usmerjena tudi v vključevanje prebivalcev v aktivnosti projekta, z namenom promocije sprejemanja naprednih sistemov in večjih možnosti njihove implementacije ter pripadajočega pristopa s ključnimi deležniki.

Uvodnega sestanka projektnih partnerjev se je v imenu Univerze v Ljubljani udeležila doc. dr. Darja Istenič z oddelka za okoljsko gradbeništvo Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Na sestanku so bile začrtane aktivnosti in cilji za prvo šestmesečno obdobje dela, organiziran je bil obisk laboratorijev grških partnerjev na CERTH-u ter demonstracijske enote za gojenje mikroalg v bližini obrata BIOGAS Lagada S.A.

Projekt NAMOR je del okvirnega programa Obzorje Evropa (2021-2027), ki ga financira Evropska komisija.

Skip to content