Upravljanje vodnih virov na čezmejnem območju med Italijo in Slovenijo, kjer podnebne spremembe povzročajo pogostejše ekstremne vremenske pojave, kot so suše, poplave in nalivi, je polno izzivov. Dotrajana vodovodna infrastruktura namreč povzroča visoke izgube vode — v družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica ocenjujejo, da so te na letni ravni okoli 40-odstotne, kar pomeni, da se približno od 2,5 do 3 milijone kubičnih metrov pitne vode izgubi. Modernizacija vodne infrastrukture je zato ključna.
Projekt H2O SMARTNET uvaja inovativne digitalne tehnologije, kot so pametni merilniki pretoka in tlaka ter optična vlakna kot distribuirani senzorji, ki omogočajo spremljanje vodnih sistemov v realnem času. Pri tem dvoletnem projektu, ki se je začel junija 2025, sodeluje tudi Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo. Vodilno vlogo ima pri aktivnostih energetske optimizacije in digitalnega monitoringa vodovodnih sistemov, kjer vodi proces prilagoditve in uvedbe koncepta energetske optimizacije skupaj z monitoringom porabe za spremljanje učinkovitosti ukrepov zmanjšanja vodnih izgub in porabe električne energije. Sodelovala bo tudi pri nalogah načrtovanja merilnih območij (DMA con) in izbora merilnih mest, ki bodo usklajeni s cilji energetske optimizacije in digitalnega monitoringa, ter pri vzpostavitvi digitalne rešitve za upravljanje vodne infrastrukture.
Dr. Daniel Kozelj, vodja projekta na strani UL FGG, pravi: »Odkrivanje vodnih izgub je danes več kot tehnični izziv – je detektivsko delo, ki zahteva natančno kombinacijo podatkovne analitike, digitalnih tehnologij in poznavanja infrastrukture. V projektu H2O SMARTNET nas vodi preprosto načelo: vsaka kaplja šteje. Danes nam ponovno grozi suša, zato je vsak kubični meter vode izjemno dragocen. Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo aktivno razvijamo digitalne pristope za vpeljavo pametnega monitoringa, analitike in energetskih optimizacij, s čimer želimo doseči dvojni učinek: zmanjšati vodne izgube in hkrati optimizirati porabo električne energije za črpanje vode. Naš cilj ni le obvladovanje stroškov, temveč tudi večja odpornost vodovodnih sistemov na podnebne ekstreme, ki vse pogosteje ogrožajo zanesljivo oskrbo z vodo. Verjamemo, da digitalizacija ni več izbira, ampak nujnost – in priložnost, da vodne vire upravljamo pametneje, bolj trajnostno in učinkovito.«
Projekt H2O Smartnet poteka v okviru programa Interreg Italija-Slovenija, ki ga v večini sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj. Ključna partnerja projekta sta poleg Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica ter FGG še Vodovod Poiana in Kraški vodovod.