To poletje je javnost pritegnilo vprašanje kakovosti reke Sene za kopanje na olimpijskih igrah v Parizu. Isto oziroma podobno težavo pa imamo tudi v Ljubljani z reko Ljubljanico. Obema primeroma je skupno, da so se s spreminjanjem odnosa družbe do okolja spremenila tudi pričakovanja. Mestna reka, ki je nekoč veljala za plovno pot in odvodnik odplak, naj bo zdaj primerna še za prijetno okolje za preživljanje prostega časa ter osvežitev v času vedno daljših in pogostejših vročinskih valov. Glede na stanje obeh rek, ki še nista ustrezne kakovosti za kopanje, lahko ugotovimo, da sedanja komunalna infrastruktura še ne ustreza pričakovanjem meščanov.
Kot sta v članku za Delo zapisala izr. prof. dr. Nataša Atanasova in asist. dr. Matej Radinja s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani, bo za dosego tega cilja potrebna bolj celovita obravnava urbanega vodnega kroga.
»Čeprav je bilo na področju odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v zadnjih desetletjih narejeno marsikaj (večja priključenost na kanalizacijske sisteme, nadgradnja čistilnih naprav in gradnja novih), nas čaka še veliko dela, od obvladovanja padavinske vode zaradi urbanih poplav in delovanja razbremenilnikov do odstranjevanja mikroonesnaževal, kjer smo šele na začetku poti.«
Celoten članek, v katerem so predstavljeni inovativni pristopi za obvladovanje urbanega vodnega kroga, si lahko preberete na tej povezavi: https://www.delo.si/novice/znanoteh/mestne-reke-od-odvodnika-odplak-do-kopalne-vode.