Select Page

V prostorih Parka Škocjanske jame so se srečali predstavniki nacionalnih odborov – članov 2. regije IHP UNESCO (Srednja in Vzhodna Evropa). To so predstavniki 11 držav – Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Hrvaške, Češke, Madžarske, Črne gore, Romunije, Ruske federacije, Srbije, Slovaške in Slovenije. Udeležence so na otvoritvi dogodka pozdravile Marjutka Hafner (v imenu Slovenske nacionalne komisije za UNESCO), Mira Kobold (v imenu Agencije Republike Slovenije za okolje), Rosana Cerkvenik (v imenu Parka Škocjanske jame) in Mojca Šraj (v imenu naše fakultete).

Dogajanje na srečanju
Prisotni so poročali o stanju voda in hidrologije v svojih državah, izpostavili pa so tudi naloge, ki bi jih morali v prihodnosti prednostno izvajati v sodelovanju z lokalno upravo. Prejeli so končno poročilo s srečanja v Moskvi, ki je potekalo v septembru 2015 in podprli njegova stališča. Na tem srečanju je bila namreč ugotovljena potreba po izdelavi dolgoročnih načrtov upravljanja voda in zagotavljanju sredstev za izvajanje hidrološke dejavnosti. Zbrani pa so bili obveščeni tudi o rezultatih per rollam posvetovanja o ustanovitvi medvladnega odbora za vode in podaljšanja mandata Biroja, katerega predsednik je prof. dr. Mitja Brilly, redni profesor naše fakultete na področjih Hidrologija in Urejanje režimov voda.

Hidrologija IHP UNESCO držav
Predstavniki IHP UNESCO držav so predstavili težave pri delu in razvoju hidrologije, saj je v procesu tranzicije vodarstvo v večini držav razpadlo, povsod pa so se zmanjšala sredstva za izvajanje hidroloških opazovanj in raziskav na področju voda. Na Madžarskem je tako prenehal delovati svetovno priznani institut VITUKI, izjema pa so nekatere države – Hrvaška s »Hrvatskimi vodami« in Romunija z državno upravo »Apele Romane«. Zaradi EU sredstev je bila s projektom BOBER tudi slovenska hidrološka služba dovolj posodobljena in opremljena, da sedaj lahko sledi razvoju in dosega dobre rezultate pri napovedovanju hidroloških pojavov.

Izboljšanje sodelovanja
Za boljše rezultate je pomembno tako medsebojno sodelovanje znotraj 2. regije IHP UNESCO kot tudi s sosednjo 1. regijo (Evropa in Severna Amerika) in sodelovanje z nordijskimi državami). Sodelovanje pa želijo izboljšati tudi na območju Črnega morja s 1. regijo in na območju Osrednje Azije s 4. regijo (Azija in Pacifik). Zaradi pomanjkanja sredstev za izvajanje raziskav, odbori IHP UNESCO še niso povsod ustanovljeni, manjša skupina držav regije pa tudi ekonomsko ni dovolj razvita. Zato potrebujejo posebno obravnavo in podporo pri razvoju upravljanja voda, še posebej hidrologije. Treba je tudi podpirati mednarodne in globalne konference, ki se izvajajo v okviru 2. regije IHP UNESCO ter spodbuditi sodelovanje Podonavske komisije, Mednarodne komisije za varstvo reke Donave (ICPDR) in Podonavske regije IHP UNESCO.

Načrti za prihodnost
Predstavnik Madžarske je zbrane obvestil, da bodo sklicali srečanje o vodah »Budapest Water Summit 2016«, predstavniki Ruske federacije pa so izdelali poročilo o hidrologije reke Volge in prejeli predlog, naj ga prevedejo v angleščino in izdajo kot posebno publikacijo. Za naslednje srečanje želijo pripraviti tudi časovni načrt za predstavnika 2. regije v Biroju IHP UNESCO. Predstavnik Slovenije je prisotne obvestil o pripravah na 4. Svetovni forum o zemeljskih plazovih (4th World Landslide Forum), ki bo potekal v Ljubljani od 29. maja do 2. junija 2017 in bo organiziran v sodelovanju z UNESCO. Takrat bodo razglasili tudi katedro IHP UNESCO: Water-related Disaster Risk Reduction (zmanjševanje tveganj vodnih ujm). Pri tem je pozval prisotne k tesnejšemu sodelovanju pri delu kateder in centrov 2. regije IHP UNESCO.

Skip to content