Združenje EAPPM (European Association of Product and Process Modelling) je v okviru konference ECPPM (European Conference on Product and Process Modeling) 2024 dr. Renate Fructher z Univerze Stanford v ZDA ter prof. Žigi Turku z UL FGG podelilo nagrado Stevena J. Fenvesa.
Zdručenje EAPPM je v svoji obrazložitvi zapisalo:
Dr. Renate Fruchter prejme nagrado za izjemne dosežke na področju projektnega učenja. Dr. Fruchter je med letoma 1994 in 2021 vsako leto organizirala mednarodni projektni studio. Več desetletij so bodoči arhitekti in inženirji z vsega sveta sodelovali v resnično mednarodni, interdisciplinarni ekipi. Globalna mreža nadarjenih ljudi z razumevanjem različnih družbeno-kulturnih okolij je edinstven rezultat njenega dela.
Prof. Žiga Turk prejme nagrado za izjemne dosežke kot inovator in dolgoletni sekretar združenja EAPPM. Profesor Turk je svojo akademsko kariero začel kot pobudnik in koordinator številnih skupnih evropskih raziskovalnih projektov. V tej vlogi je na svoji matični ustanovi, Univerzi v Ljubljani, ustvaril impresivno ekipo raziskovalcev. Kot eden od ustanoviteljev revije ITcon sodi profesor Turk med pionirje znanstvenega spletnega objavljanja z odprtim dostopom. Dvakrat je bil minister v slovenski vladi in sekretar skupine za razmislek ter imel velik vpliv na proces razvoja Evropske unije. Kljub izjemnim dosežkom je vedno ostal dostopen kolegom in študentom ter deloval z impresivno skromnostjo.
Nagrada Stevena J. Fenvesa je priznanje za izjemne dosežke na področju raziskav, inovacij in poučevanja na področju „ Bauinformatik“ na čezatlantski ravni.
Nagrada je poimenovana po profesorju Stevenu J. Fenvesu kot priznanje za njegov prispevek k metodam računalniško podprte analize konstrukcij ter načrtovanja. Steven je bil pionir razvoja računalniške programske opreme za analizo velikih konstrukcijskih sistemov z razvojem programov STRESS in STRUDL, ki sta se množično uporabljala na mednarodni ravni. Izvirni koncepti, uporabljeni pri razvoju splošnih analitičnih tehnik, so pomembno vplivali na stroko gradbenega inženirstva. Gradbeni inženir Fazlur Khan je Stevenu pripisal zasluge za pomoč pri konstrukcijskem načrtovanju stolpnice Hancock (Chicago, IL), saj je imel edini program, ki je bil sposoben opraviti popolnoma tridimenzionalno analizo konstrukcije, kar je bilo bistveno za izbrano konfiguracijo.
Dolga in vijugasta življenjska pot Stevena Fenvesa na izjemen način odraža tragedijo in izzive povojne generacije 20. stoletja. Njegova poklicna kariera je še naprej zgled prihodnjim generacijam inženirjev iz Evrope in Amerike, kako razvijati in prakticirati akademsko odličnost, širokosrčnost, mentorstvo, odgovornost, integriteto in odpuščanje kolegom in generacijam študentov z vsega sveta.