Select Page
Naslov v izvirniku:

Lokalni vplivi na površinski odtok

Sodelavci: UL FGG:
Nejc Bezak, Mojca ŠrajKlaudija Lebar, Katarina Zabret, Mateja KlunSimon Rusjan, Matej Radinja, Mojca Vilfan , Andrej VidmarMatjaž MikošTamara Kuzmanić, Mark Bryan Alivio,
Trajanje:

36 mesecev

1.1.2023-31.12.2025

Šifra:

N2-0313

Vodilni partner: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Univerza v Ljubljani (za Slovenijo)
Vodja projekta: Nejc Bezak (UL FGG)
Partnerji:

University of Sopron, Faculty of Forestry, Institute of Geomatics and Civil Engineering

 
Finančni vir:

Javna Agencija za raziskovalno dejavnost RS

 

 

Ključne besede: padavine; odtok; poplave; eksperimentalna porečja; gozd

 

Opis:

Gozdovi in urbana drevesa so eden od ključnih elementov vodnega kroga in imajo pomembno vlogo pri blaženju posledic podnebnih sprememb. Gozdovi opravljajo pomembne varovalne funkcije, kot so prestrezanje padavin, zadrževanje vode in fotosinteza. V prihodnosti lahko pričakujemo spremembe v dinamiki hidroloških procesov in značilnostih rabe tal kot posledico podnebnih sprememb in urbanizacije. Glede na napovedi podnebnih sprememb lahko v prihodnosti pričakujemo intenzivnejše padavinske dogodke kot tudi daljša sušna obdobja. Poleg tega pa procesa urbanizacije in pogozdovanja znatno spreminjata hidrološke lastnosti in odzive posameznih območij. Za uspešno blaženje teh sprememb je potrebno obsežno poznavanje različnih vplivov na vodno bilanco, natančneje na odtok in povezane hidrološke procese. Odtok je rezultat kompleksnih interakcij med različnimi procesi, ki jih običajno opišemo s preoblikovanjem padavin v odtok. Vegetacija ima pomembno vlogo pri oblikovanju procesov odtoka, še posebej z nižanjem in zamikom konice pretoka.

 

Ključni cilji:

V okviru predlaganega projekta želimo raziskati, kako na odtok in povezane hidrološke procese (infiltracija, prestrezanje ipd.) vplivajo različne rabe tal v različnih podnebnih pogojih. Na sedmih raziskovalnih ploskvah oziroma porečjih v Sloveniji in na Madžarskem bodo vzpostavljene merske mreže z dobro časovno in prostorsko pokritostjo. Baza podatkov pridobljenih podatkov bo omogočila vpogled v posamezne lastnosti odtoka in povezanih hidroloških procesov kot odziv na padavinske dogodke. Raziskovalni skupini bosta harmonizirali način zbiranja podatkov in njihovo pred-obdelavo ter medsebojno izmenjavo. To je to tudi eden od glavnih ciljev združnja Experimental and Representative Basins, v katero sta aktivno vključeni tudi obe raziskovalni organizaciji.

Glavno raziskovalno vprašanje predlaganega projekta je kako prestrezanje padavin in transpiracija vplivata na odtok in povezane hidrološke procese tako kvantitativno kot s časovnega vidika.

 

Delovni sklopi

WP1 – management,
WP2 – meritve in baza podatkov,
WP3 – analiza podatkov,
WP4 – sinteza in diseminacija

Projektne aktivnosti:

Aktivnosti povezane s projektom so objavljene na angleški različici spletne strani: https://www.en.fgg.uni-lj.si/research/national-projects/n2-0313-microscale-influence-on-runoff/

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri