V okviru 143. doktorskega seminarja Grajeno okolje bo imel(-a) doc. dr. Jaka Dujc, UL FGG in Zurich University of Applied Sciences predavanje z naslovom:

Iz gradbeništva v vodikovo tehnologijo: Numerično modeliranje gorivnih celic

Predavatelj bo nekaj besed namenil svojim izkušnjam z delom v tujini, predvsem pa bo govora o modeliranju PEM gorivnih celic, ki bodo v prihodnjih desetletjih igrale vodilno vlogo pri prizadevanju za čistejše tehnologije v mobilnosti. Modeliranje PEM gorivnih celic na večih nivojih nam omogoča vpogled v zapletene procese in služi tudi kot orodje za optimizacijo komponent in materialov. Predstavljeni bodo tipični pristopi, ki jih uporabljamo pri simulacijah in analizah mikrostruktur, MEA sklada ter manjših in večjih gorivnih celic.

Jaka Dujc je začel raziskovalno delo na FGG na području numeričnega modeliranja konstrukcij, konstrukcijskih elemenetov in materialov. Po dokončanem doktorskem študiju je kot postdoktorski raziskovalec deloval na ENS Cachan (Francija), nato se je za nekaj let vrnil na UL FGG, od 2013 dalje pa se je na Institute of Computational Physics (Zurich University of Applied Sciences) ukvarjal z numeričnim modeliranjem gorivnih celic. Jaka Dujc trenutno gostuje na UL FGG v okviru Javnega razpisa sofinanciranja gostovanj na slovenskih visokošolskih zavodih (257. JR; Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije).

Predstavitev bo v torek, 14. 5. 2019, ob 14.00 v Svečani dvorani (FGG).

Vljudno vabljeni.