Letos obeležujemo pomembno prelomnico na področju razvoja sodobnega, parcelno orientiranega katastra v regiji. Pred 200 leti so namreč naše dežele z Zakonom o zemljiškem davku dobile pravno osnovo za začetek izvajanja sistematične katastrske izmere. Katastrski načrti in drugi podatki o zemljiščih in stavbah iz tistega obdobja so močno zaznamovali razvoj katastra, zemljiške knjige in zemljiškega davka v Sloveniji in širše v regiji. Katastrski podatki so sicer danes prosto dostopni preko spleta, a njihov izvor je izjemno pomemben in sega v daljno preteklost. O velikem pomenu izvora katastrskih podatkov priča tudi dejstvo, da se je do danes na naših tleh ohranil takrat uveden parcelno-orientiran zemljiški kataster in na meritvah osnovan kataster.

200-letnici začetka sodobnega katastra, pomembnemu mejniku geodezije in zemljemerstva v Sloveniji ter širše v regiji, bo posvečen tradicionalni 45. geodetski dan, ki ga v sodelovanju z našo fakulteto 23. in 24. maja 2017 na Brdu pri Kranju organizirata Zveza geodetov Slovenije in Gorenjsko geodetsko društvo.

V torek, 23. maja, ob 18. uri, se bo na Brdu pri Kranju začela slavnostna akademija s koncertom Big band Orkestra slovenske vojske, kateremu bodo prisluhnili ugledni gostje iz Slovenije ter tujine. Slavnostno druženje ne bo posvečeno le 200-letnici začetka sodobnega katastra, temveč tudi obeleženju 6. evropskega dneva geodetov in geoinformatikov. Evropski geodet leta je marca v Bruslju postal Guillaume-Henri Dufour, geodet iz Švice, soustanovitelj rdečega križa. Še pred slavnostnim dogodkom bo ob 16.30 odprtje razstave in predstavitev zbirke starih geodetskih instrumentov.

V sredo, 24. maja, se bodo v okviru strokovno-izobraževalnega programa zvrstila številna predavanja uglednih domačih in tujih predavateljev. Med njimi bodo tudi člani naše fakultete. Dr. Marjan Čeh bo med 11.15 in 12.30 predaval na temo »Izboljšave položajne kakovosti podatkov zemljiškega katastra«. Med 13.45 in 15.15 bo o izzivih na področju razvoja večnamenskega 3D-katastra nepremičnin v Sloveniji spregovoril Jernej Tekavec, o razvoju omrežja SIGNAL za potrebe evidentiranja nepremičnin pa dr. Oskar Sterle. Strokovno-izobraževalni del 45. geodetskega dne se bo ob 15.30 zaključil z okroglo mizo na temo »Vizija geodetske stroke ob 200-letnici začetka katastra«.