Select Page

Maribor je pretekli teden gostil 52. geodetski dan, osrednji strokovni geodetski dogodek v Sloveniji, katere del je tudi slavnostna akademija. Na njej so podelili priznanja Zveze geodetov Slovenije tistim posameznikom oziroma posameznicam ter institucijam, ki so pomembno prispevali k razvoju in ugledu stroke. Med nagrajenci so bili tudi trije sodelavci Fakultete za gradbeništvo in geodezijo, in sicer izr. prof. dr. Dušan Kogoj, doc. dr. Mojca Kosmatin Fras in dr. Zoran Stančič.

Doc. dr. Mojca Kosmatin Fras je postala zaslužna članica Zveze geodetov Slovenije, in sicer za svoje izjemno delo v Zvezi geodetov Slovenije.

V Zvezi geodetov Slovenije so prepoznali so njeno izredno inovativno in razvojno delo na področju fotogrametrije, s katerim je ogromno prispevala k razvoju stroke. Veliko pozornosti je vedno namenila prenosu znanja v prakso, tako je bila leta 1997 tudi med pobudniki za ustanovitev Sekcije za fotogrametrijo in daljinsko zaznavanje pri Zvezi geodetov Slovenije in bila več let njena predsednica. Posebej so bile izpostavljene njene mednarodne dejavnosti, ki so doprinesle k veliki prepoznavnosti Slovenije in slovenske stroke na mednarodnem nivoju. Njeno aktivno delo na mednarodnem področju je med drugim povezano z Mednarodnim združenjem za fotogrametrijo in daljinsko zaznavanje (ISPRS), kjer je redno zastopala Slovenijo in Zvezo geodetov Slovenije. Njej gre nadalje velika zasluga, da je Slovenija pred leti postala članica evropskega strokovnega združenja EuroSDR, ki je namenjeno izmenjavi strokovnih znanj in izkušenj na področju prostorske podatkovne znanosti in strokovnih rešitev javnih geodetskih uprav, štiri leta je v združenju sodelovala kot predstavnica Slovenije. Kot priznanje za vso njeno strokovno delo na področju fotogrametrije v Sloveniji, za njen prispevek k mednarodni prepoznavnosti slovenske fotogrametrije in širše stroke ter za vso podporo in aktivnosti v Zvezi geodetov Slovenije je dr. Mojca Kosmatin Fras postala zaslužna članica Zveze geodetov Slovenije.

Izr. prof. dr. Dušan Kogoj je prejel priznanje Zveze geodetov Slovenije za prispevek k promociji in razvoju stroke.

Ob podelitvi priznanja so izpostavili njegove izredne zasluge za usposabljanje kadrov, strokovno-raziskovalno delo, pa tudi njegov velik prispevek k promociji stroke s skrbjo za geodetsko kulturno dediščino. Poleg večletnega sodelovanja z Zvezo geodetov Slovenije je bila izpostavljena predvsem velika zasluga za ohranjanje geodetske kulturne dediščine. Več let je že aktivno vključen v dejavnosti prenove stalne geodetske zbirke, tako je soavtor geodetske razstave »Vsak milimeter šteje«, ki je gostovala že po številnih krajih v Sloveniji in zamejstvu. Najbolj prepoznavno pa je na tem področju njegovo delo pri snovanju in izvedbi izredno bogate zbirke geodetskih instrumentov, ki je na ogled na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani in je vključena v zbirke Tehniškega muzeja Slovenije. Pri tem poskrbel za konservatorsko obnovo vseh razstavljenih predmetov. Razstava je na ogled na fakulteti, s sodelavci in študenti je zbirko predstavil še z virtualno razstavo, ki je dostopna na spletni strani fakultete (https://zbirka.fgg.uni-lj.si). Bogato strokovno delo dr. Dušana Kogoja pri urejanju, vključno z dejavnostmi pri dokumentiranju in interpretaciji geodetske kulturne dediščine, je pomemben prispevek k razvoju stroke in ohranitvi geodetske tehniške dediščine na Slovenskem, za kar je prejel priznanje Zveza geodetov Slovenije.

Častni član Zveze geodetov Slovenije pa je postal dr. Zoran Stančič. Nagrado so mu podelili za njegov prispevek k razvoju in promociji stroke, ob tem pa posebej poudarili, da je, kljub temu da je profesionalno deloval izven stroke, vselej skrbel za podporo in razvoj geodetske stroke, pa tudi za podporo geodetskim strokovnjakom.

V Zvezi geodetov Slovenije so prepoznali predvsem njegovo pomembno vlogo pri razvoju geoinformatike v Sloveniji. Bil je med pobudniki za ustanovitev Prostorskoinformacijskega centra (PIC) pri ZRC SAZU v devetdesetih letih, prve tovrstne institucije v Sloveniji. Kasneje je iz centra, ki ga je vrsto let vodil kot predstojnik, nastal Inštituta za antropološke in prostorske študije pri ZRC SAZU. Poleg raziskovalnih dosežkov velja iz tega obdobja izpostaviti njegovo vpetost v mednarodno delovanje in vzgojo kadrov. Več kot desetletje je bil aktivno vpet v organizacijo bienalnega simpozija »Geografski informacijski sistemi v Sloveniji«, ki je postal osrednji strokovni forum za področje geografskih informacijskih sistemov v Sloveniji. S svojimi publikacijami je nadalje pomembno prispeval k razvoju področja geoinformatike – med drugim je bil soavtor obsežne monografije v slovenskem jeziku, ki je prvič celovito predstavila geografske informacijske sisteme strokovni javnosti. Tudi v odboju, ko je bil zaposlen v Evropski komisiji in kasneje vodil predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, se je z udeležbo na raznih forumih in z moralno podporo inovativnim idejam transparentno zavzemal za razvojne projekte ter s tem pomembno promoviral tudi razvoj geodezije in geoinformatike. Kot priznanje za njegovo razvojno delo, stalno podporo raziskovalnemu in razvojnemu delu ter za izjemno promocijo geodetsko-geoinformacijske stroke doma in v tujini je dr. Zoran Stančič imenovan za častnega člana Zveze geodetov Slovenije.

V okviru 52. geodetskega dne so s predavanji in v razpravah svoje znanje delili mnogi profesorji in sodelavci Fakultete za gradbeništvo in geodezijo, ki so tudi aktivno sodelovali pri organizaciji dogodka.

Iskrene čestitke vsem!

Prejemniki priznanj ZGS leta 2024 (od leve proti desni): dr. Zoran Stančič, Tomaže Petek za geodetsko upravo RS, Ivana Kotnik, Ahmet Kalač, dr. Mojca Kosmatin Fras, Jurij Hudnik in dr. Dušan Kogoj (Foto: Renato Karba).

 

Skok na vsebino