Izr. prof. dr. Samo Drobne je na Dnevih slovenske Informatike 2022, ki so bili 11. in 12. maja v Portorožu, prejel zlati častni znak Slovenskega društva Informatika. Zlati častni znak je prejel za izredno aktivno delovanje v omenjenem društvu, predvsem v Sekciji za operacijske raziskave. Kot so med drugim zapisali v obrazložitvi, je dr. Samo Drobne s svojim vsestranskim in obsežnim raziskovalnim, pedagoškim in organizacijskim opusom na področju informatike (geoinformatike) in operacijskih raziskav pomembno prispeval k nacionalnemu in mednarodnemu uveljavljanju informacijske stroke ter vidnosti društva SDI.

Celotno utemeljitev lahko preberete spodaj.

Iskrene čestitke!

Vir: SDI – https://dsi2022.dsi-konferenca.si/stran/galerija

Utemeljitev:

Dr. Samo Drobne je izredni profesor na Univerzi v Ljubljani, zaposlen na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo (UL FGG), na Katedri za geoinformatiko in katastre nepremičnin. Je nosilec ter izvajalec predmetov s področij geoinformatike, prostorskih analiz in operacijskih raziskav v prostoru na vseh treh stopnjah študijskih programov UL FGG. Skupaj s sodelavci je vpeljal prvo in drugostopenjski študijski program s področja geoinformatike. Bil je mentor oz. somentor preko 120-tim študentom prvo, drugo in tretjestopenjskih študijskih programov. Imel je več vabljenih predavanj na tujih univerzah na Kitajskem (Xiamen University ter Chinese Academy of Sciences, Xiamen), v Indiji (Savitribai Phule Pune University, Pune), v Španiji (Universidad Politecnica de Cartagena, Cartagena) ter na Hrvaškem (Sveučiteljište u Zagrebu, Zagreb), kjer je tudi gostujoči profesor. Na UL FGG je bil prodekan za izobraževalno področje.

Dr. Samo Drobne deluje raziskovalno predvsem na področju »prostorskih sistemov«, tj. operacijskih raziskav ter prostorskih analiz v prostorskih študijah. Je avtor oz. soavtor več kot 80-tih znanstvenih člankov v domačih in uglednih mednarodnih revijah, 160-tih znanstvenih in strokovnih prispevkov na domačih in mednarodnih konferencah, desetih znanstvenih in strokovnih monografij ter enega univerzitetnega učbenika. Sodeloval je v preko 40-tih domačih in mednarodnih projektih ter kot soavtor objavil več kot 70 poročil o rezultatih raziskav. Njegova dela imajo 550 čistih citatov, s preko 200-timi citati pa je citirano tudi delo, ki je bilo objavljeno v reviji Informatica.

Dr. Samo Drobne je bil med ustanovitvenimi člani Sekcije za operacijske raziskave pri Slovenskem društvu INFORMATIKA (SDI-SOR). Je tajnik te sekcije od vsega začetka, to je od njene ustanovitve leta 1992, član Upravnega odbora SDI-SOR ter predstavnik SDI-SOR v mednarodnem združenju EURO, katerega član je tudi SDI. Izredno aktivno je sodeloval pri organizaciji šestnajstih mednarodnih simpozijev iz operacijskih raziskav v Sloveniji (SOR’92 do SOR’21), in sicer kot predsednik organizacijskih odborov SOR, kot član programskih odborov SOR ter kot organizator (posebnih) sekcij simpozijev SOR. Je tudi sourednik šestnajstih zbornikov SOR ter treh znanstvenih monografij, ki jih je izdala SDI-SOR, in njihov tehnični urednik. Nadalje je gostujoči urednik posebnih številk revije BSRJ (Business Systems Research Journal), ki jih izdaja SDI, in soavtor uvodnikov k tem številkam revije. Je recenzent za revijo CEJOR (Central European Journal of Operations Research), katere soizdajatelj je tudi SDI. Leta 2007 je prejel priznanje Slovenskega društva Informatika za razvoj mednarodnega sodelovanja in izmenjavo dosežkov na področju operacijskih raziskav.

Dr. Samo Drobne je s svojim vsestranskim in obsežnim raziskovalnim, pedagoškim in organizacijskim opusom na področju informatike (geoinformatike) in operacijskih raziskav pomembno prispeval k nacionalnemu in mednarodnemu uveljavljanju informacijske stroke ter vidnosti društva SDI, kar vse utemeljuje, da se mu ob 30-letnici obstoja SDI – Sekcije za operacijske raziskave (SDI-SOR) in številnih dosežkov ter prepoznavnosti te sekcije doma in tujini, v izjemni meri po njegovi zaslugi, podeli Zlati častni znak SDI.