Dne 27. 1. 2017 je bil objavljen novi Statut UL (Ur. l. RS, št. 4/17), ki je stopil v veljavo 11. 2. 2017.

Nov Statut UL v 128. členu določa:
»Študent, ki je izgubil status študenta (v nadaljevanju: kandidat), lahko ob plačilu opravlja študijske obveznosti še dve leti od izgube statusa, razen če se programu izteče akreditacija. Po dveh letih mora za nadaljevanje oziroma dokončanje študija vložiti prošnjo na članici.«

Skladno z novim Statutom je bil spremenjen in dopolnjen tudi Pravilnik o prispevkih in vrednotenju stroškov na UL (Pravilnik), ki velja od 21. 2. 2017 in se uporablja za študijsko leto 2017/2018. O objavi Pravilnika in cenika so bile članice UL obveščene 21. 2. 2017.

Določba 128. člena Statuta UL je upoštevana v 19. členu Pravilnika. Zaradi zagotovitve prehodnega obdobja veljavnosti navedene Statutarne določbe, je Statutarna komisija sprejela tolmačenje 128. člena novega Statuta UL:
»Ob upoštevanju drugega odstavka 17. člena in 5. odstavka 7. člena Pravilnika o prispevkih in vrednotenju stroškov na UL se 128. člen Statuta UL tolmači tako, da se strošek diplomskega in magistrskega dela zaračuna kandidatom, ki niso plačali šolnine za študij, vendar le tistim, ki niso oddali diplomskega/magistrskega dela pred izgubo statusa. Tolmačenje velja za študijsko leto 2017/2018.«

Na podlagi pobud članic in študentov Univerze v Ljubljani glede plačevanje stroškov študija za osebe po izgubi statusa študenta bo navedena problematika ponovno obravnavana v okviru Pravilnika o prispevkih in vrednotenju stroškov na UL. O odločitvah Upravnega odbora UL glede morebitnih sprememb bodo članice UL obveščene predvidoma do konca junija 2017.

Dostopno na: https://www.uni-lj.si/mma/Obvestilo%20cenik%2022.5.2017/2017052210050149/.

Senat UL je na 39. redni seji 27. 6. 2017 v zvezi z zgoraj navedenim sprožil postopek spremembe Statuta UL. V podanem predlogu prizadeti študenti tudi po 1. 10. 2017 še ne bodo obvezani plačila zaključnega dela. Pričakujemo dodatna pojasnila služb Univerze v Ljubljani.