Select Page

Vljudno vas vabimo na predavanje prof. dr. Aria Ceccottija

Projekt SOFIE – preiskave konstrukcij iz križno lepljenih lesenih masivnih plošč:
primer preiskave 7-etažne stavbe na potresni mizi

ki bo v petek, dne 21.03. ob 15:00 v svečani dvorani v II. nadstropju FGG, Jamova 2, v okviru seminarja na Podiplomskem študiju Konstrukcijske smeri Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.

Predavatelj:

Prof.dr. Ario Ceccotti je eden vodilnih raziskovalcev na področju lesa in lesenih  konstrukcij. Trenutno je direktor inštituta CNR-IVALSA (Trees and timber institute). Pred  tem je bil predavatelj na fakultetah za arhitekturo in gradbeništvo v Benetkah in Firencah,  kjer je predaval lesene konstrukcije. V tem obdobju vodi enega največjih projektov na področju raziskav lesenih konstrukcij, katerega rezultate po predstavil v okviru vabljenega predavanja. 

Povzetek predavanja:

Sistem križnega lepljenja lesa v ploskovne elemente se je razvil v Nemčiji in Avstriji pred približno desetletjem. Predizdelane visoko nosilne plošče iz križno lepljenih desk se kot nosilni elementi konstrukcije uporabljajo tako za stenske kakor tudi za stropne elemente. Zaradi odličnih mehanskih in hkrati ekoloških lastnosti, hitre in enostavne gradnje ter človeku prijaznega bivalnega okolja, ki ga nudijo, postajajo dan za dnem večnadstropni objekti iz križno lepljenega lesa vse močnejša in ekonomsko upravičena alternativa tudi jeklenim, betonskim in zidanim konstrukcijam po vsej Evropi. Kljub vse večji razširjenosti pa te nove konstrukcije niso pokrite s standardi za projektiranje, predvsem na področju zagotavljanja potresne varnosti. Da bi zapolnili vrzeli na tem področju, v več laboratorijih po Evropi izvajajo eksperimentalne raziskave na križno lepljenih panelnih elementih. Za zagotovitev potresne varnosti objekta je potrebno namreč natančno poznati tako lastnosti uporabljenih materialov (les, vezna sredstva) kot tudi mehanske lastnosti sestavljenih osnovnih elementov konstrukcije (strižnih sten), ki ji zagotavljajo togost in nosilnost.

V predavanju bodo tako predstavljene dinamične eksperimentalne preiskave na  inovativnem sistemu imenovanem »XLAM System«, ki so jih izvedli v projektu SOFIE (Sistema Construttivo Fiemme). SOFIE  je obsežen raziskovalni projekt na področju konstrukcijskih sistemov iz križno lepljenega lesa, ki poteka pod vodstvom prof. Ceccottija in okriljem avtonomne province Trento ter inštituta CNR-IVALSA (Trees and timber institute). V okviru projekta so v sodelovanju z japonskima inštitutoma NIED (National Institute for Earth Science and Disaster Prevention) in BRI (Building Research Institute) ter Univerzo v Shizuoki (Shizuoka University) izvedli na potresni mizi E-Defense v japonskem mestu Miki v bližini mesta Kobe, ki ga je leta 1995 prizadel močan potres, dinamične preiskave na 7-etažni konstrukciji iz križno lepljenega lesa v naravnem merilu, ker predstavlja v potresnem inženirstvu najvišjo dinamično preizkušeno stavbo. Preizkušanec je bil večkrat dinamično vzbujen. V prvih fazah testiranja samo v posameznih smereh, v zaključni fazi pa z dvema realnima potresoma z vzbujanjem potresne mize v treh smereh. Gre za 100% vrednosti pospeškov potresa, ki se je zgodil v Nijagati leta 2007, in potresa Kobe iz leta 1995.

Cilj preiskav je bil pridobiti verodostojne podatke in zakonitosti o dinamičnem obnašanju konstrukcij iz križno lepljenih lesenih panelov, kar naj bi veliko pripomoglo k projektiranju ter izgradnji potresno odpornih in varnih konstrukcij. Ugotovitve in priporočila naj bi bila kasneje tudi vključena v veljavne evropske standarde.

Skip to content