Že od leta 1917 vsako leto 8. marca praznujemo mednarodni praznik žensk – dan žena. Na ta dan praznujemo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost ter dosežke žensk. Danes na dan žena ženskam na različne načine posvetimo pozornost in jim tako damo vedeti, da so pomembne in spoštovane.

Ob tej priložnosti predstavljamo tudi prvo žensko, ki je doktorirala na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo oz. takrat še Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani. To je Darinka Battelino, ki je leta 1976 doktorirala z disertacijo Reološki odnosi za zemljine po eksperimentih ter v računih deformacije tal. Pred tem je na Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo leta 1963 tudi diplomirala ter za diplomsko nalogo prejela Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. S prejetim doktoratom pa je dr. Battelino postala tudi prva ženska z doktoratom znanosti na področju gradbeništva v nekdanji Jugoslaviji. Raziskovalno je delovala na področju geotehnike. Več o njeni karieri je na voljo na povezavi: http://bit.ly/3bpTlva

Dr. Darinka Battelino pa ni samo uspešna inženirka, ampak se je zavzemala tudi za enakopravnost žensk. Leta 1993 je bila namreč med ustanovnimi članicami ljubljanskega društva Soroptimist International, ki je svetovna ženska organizacija, namenjena zagotavljanju enakih možnosti in izboljšanju položaja žensk.

Drage dame, iskrene čestitke ob dnevu žena!