Select Page

Voda je pomemben in nenadomestljiv vir življenja, ki jo lahko glede na njen pomen obravnavamo kot javno dobrino v vseh njenih pojavnih stanjih. Svetovni dan voda vsako leto obeležujemo 22. marca, že vse od leta 1992, ko je bil izbran v Riu de Janeiru na konferenci Združenih narodov o okolju in razvoju.

Na UL FGG izvajamo univerzitetni in magistrski študij vodarstva in okoljskega inženirstva, ki pokriva različne tematike v povezavi z vodami. Na področju usmerjanja politike do voda, vodne diplomacije in zagotavljanja vzdržnega razvoja z znanjem in izobraževanjem o vodi deluje tudi Medvladni hidrološki program (IHP) UNESCO. Predsednik nacionalnega odbora tega programa pa je dekan UL FGG prof. dr. Matjaž Mikoš.

Urejanje voda zahteva dolgoročno trajnostno delovanje. Ključno je predvsem ustrezno znanje in interdisciplinarni pristop, ki pomeni sodelovanje med znanstvenimi in strokovnimi disciplinami ter gospodarskimi in družbenimi dejavnostmi.

Zavedati se moramo, da je vpliv posegov na vodah dolgoročen, obenem pa je dolgoročno tudi njihovo izvajanje, saj je podvrženo družbenemu dialogu in zahtevam vzdržnega razvoja. Za uspešno delovanje so nujni dolgoročni, srednjeročni in kratkoročni načrti, zasnovani na relevantnih podatkih, zbranih s pomočjo sodobnih informacijskih tehnologij, ter ustreznem znanju za njihovo izdelavo in izvajanje. Našteto v Sloveniji izvajajo vodarski strokovnjaki, zaposleni na Inštitutu za vode Republike Slovenije, Direkciji za vode Republike Slovenije, izvajalskih podjetjih in drugih ustanovah.

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri