V sodelovanju s fakulteto je od torka, 30. 5. 2017, do petka, 2. 6. 2017, v Cankarjevem domu potekal 4. Svetovni forum o zemeljskih plazovih (4th World Landslide Forum), ki ga družno organizirajo Mednarodni konzorcij za zemeljske plazove (International Consortium on Landslides) Mednarodni program za zemeljske plazove (International Programme on Landslides), Univerza v Ljubljani ter Geološki zavod Slovenije. Na forumu je aktivno sodelovalo preko 500 strokovnjakov iz več kot 50 držav sveta. Forum je prispevek Republike Slovenije k uveljavljanju Sendajskega okvira za zmanjšanje tveganja nesreč v obdobju 2015−2030.

Forumu je predsedoval prof. dr. Matjaž Mikoš, dekan naše fakultete, sicer pa tudi predstojnik UNESCO Katedre za zmanjšanje tveganj ob vodnih ujmah. Tematike so bile usmerjene v raziskave plazov v širšem pomenu in zmanjšanje tveganj zaradi delovanja plazov, na katere se je kot na stalnico v našem življenju smiselno privaditi in posledično razvijati kulturo sobivanja z njimi.

Mednarodno srečanje v Ljubljani je bilo organizirano po uspešnih forumih v Tokiu (WLF1, 2008), Rimu (WLF2, 2011) in Pekingu (WLF3, 2014), z namenom krepitve povezovanja čim širšega kroga odločevalcev pri zmanjšanju tveganja zaradi delovanja zemeljskih plazov.

Dogodek so v torek, 30. 5., slavnostno otvorili:

• Yueping Yin, predsednik Mednarodnega konzorcija za zemeljske plazove (ICL)
  • Qunli Han, direktor Unescovega urada za okoljske in zemeljske znanosti
  • Njegova ekscelenca Keiji Fukuda, veleposlanik Japonske v Sloveniji
  • Matjaž Mikoš, predsednik 4. svetovnega foruma, podpredsednik Mednarodnega konzorcija za zemeljske plazove, Univerza v Ljubljani

Častni pokrovitelj foruma je predsednik Republike Slovenije g. Borut Pahor.

Več informacij o dogodku lahko najdete na uradni spletni strani foruma: http://www.wlf4.org/.