Select Page

27. maja so slovenski partnerji Interreg projekta WACOM DTP Obvladovanje izrednih razmer, povezanih z vodami na porečju reke Save – po vzoru hrvaških in bosanskih partnerjev, organizirali spletno nacionalno delavnico, ki se je je udeležilo več kot 70 udeležencev iz 40 institucij. Slovenski partnerji projekta (Univerza v Ljubljani, kot vodilni partner projekta, Hidroelektrarne na Spodnji Savi in Direkcija RS za vode) so na delavnici predstavili analizo stanja, in sicer kako smo v Sloveniji trenutno pripravljeni na odziv in vodenje nesreč v primeru izrednega onesnaženja vodotokov ter v primeru poplav. S Fakultete za gradbeništvo in geodezijo UL je na delavnici sodeloval doc. dr. Primož Banovec, ki je med drugim predstavil sistem za izmenjavo informacij in usklajevanje deležnikov v izrednih razmerah (Incident Command System – ICS).

Kaj je projekt WACOM?

V projektu WACOM sodeluje 10 projektnih partnerjev iz 4 držav na porečju Save (Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Srbija). Glavni namen tovrstnega povezovanja je izboljšati usklajen odziv na izredna onesnaženja s čezmejnimi učinki in odziv na obsežne poplave. Pomembni izhodišči za projekt sta predstavljala dva dogodka: obsežno onesnaženje reke Spreče in posledično Save leta 2018, obenem pa tudi poplave leta 2014. Oba dogodka sta pokazala, kako pomemben je bolj usklajen odziv vseh udeleženih držav, predvsem v okviru Mednarodne komisije za Savski bazen. V okviru projekta WACOM partnerji razvijajo podrobnejše protokole, operativna navodila in orodja, s katerimi bodo izboljšali pripravljenost na tovrstne nesreče in omilili posledice. Na nacionalni delavnici so želeli preveriti izhodišča za sodelovanje, ki se pripravljajo v okviru projekta WACOM.

Vsi partnerji v projektu za skupen cilj

Predstavnica Direkcije RS za vode, mag. Suzana Stražar, je uvodoma poudarila, da kot partner projekta močno podpirajo cilje projekta, saj le usklajeno delovanje med deležniki lahko prinese najboljše rezultate v primeru izrednih dogodkov. Udeležence je pozdravil tudi predstavnik Ministrstva za okolje in prostor, dr. Mitja Bricelj, ki je kot dolgoletni član Mednarodne komisije za Savski bazen, predstavil njen razvoj in pomembnost mednarodnega sodelovanja. Pozdravil je napore projekta WACOM in pozval udeležence, naj rezultate projekta uporabijo za večjo učinkovitost pri lastnem delovanju.

Analiza trenutnega stanja v Sloveniji

V prvem delu so izbrani predavatelji predstavili analizo stanja. Doc. dr. Primož Banovec (Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani), Alenka Kotar (Direkcija RS za vode), Alen Lazič (Hidroelektrarne na Spodnji Savi) in Mirjana Fesel (VGP Drava Ptuj) so spregovorili o tem, kako smo v Sloveniji trenutno pripravljeni na odziv in vodenje nesreč v primeru izrednega onesnaženja vodotokov ter v primeru poplav. V analizi so opisali tudi odziv pomembnih akterjev, civilne zaščite in upravljavcev voda. V drugem delu delavnice je doc. dr. Primož Banovec predstavil sistem za izmenjavo informacij in usklajevanje deležnikov v izrednih razmerah (Incident Command System – ICS). Poseben poudarek je bil na standardiziranih informacijskih elementih: Shema organizacije intervencije (ICS 207), Povzetek stanja intervencije (ICS 209) in Načrt izvedbe odziva, pri katerih so v okviru projekta WACOM za boljše sodelovanje predlagali izmenjavo med državami.

Udeleženci pozdravili analizo stanja in cilje projekte

Udeleženci delavnice so v splošnem izrazili pozitivno mnenje o predstavljenem sistemu za izmenjavo informacij in usklajevanje deležnikov. Prav tako so pohvalili obsežno analizo trenutnega stanja in pozdravili cilje projekta, kot je izboljšanje čezmejnega, usklajenega delovanja v primeru izrednega onesnaženja in poplav na čezmejnih vodotokih v porečju reke Save. V zaključku je udeležence nagovoril še dr. Bricelj in jih pozval, naj spremljajo projekt in končne rezultate ter na ta način prispevajo k izboljšavam obstoječih postopkov. Doc. dr. Primož Banovec pa je vse zbrane povabil k udeležbi na prihodnjih delavnicah.

Več o projektu WACOM lahko preberete na spletni strani DTP, Facebook in Twitter.

Brošura o projektu WACOM (PDF)

 

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri