Select Page

Hanami je največji in najstarejši japonski praznik, japonska češnja pa že stoletja predstavlja naravni in kulturni simbol Japonske, ki v diplomaciji pomeni simbol miru in sobivanja kultur. V sklopu tega praznika Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Veleposlaništvom Japonske v sredo, 12. aprila, organizira opazovanje in praznovanje cvetenja japonskih češenj.

Osrednji dogodek bo potekal v dendrološkem vrtu Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete (Večna pot 83, 1000 Ljubljana). Hanami bo na Univerzi v Ljubljani v letu 2023 izveden prvič, in sicer na pristen ter tradicionalno japonski način.

Dve japonski češnji pa imamo posajeni tudi pred našo fakulteto, v parku pred glavnim vhodom, tako da lahko njihovo cvetenje opazujemo tudi pri nas.

Pestro dogajanje pri Biotehnični fakulteti

Sicer pa se bo dogodek pri Biotehnični fakulteti začel ob 15. uri z nagovori, ki jim bo sledilo strokovno predavanje. Obiskovalkam in obiskovalcem bodo naravni in kulturni pomen japonskih češenj predstavili prof. dr. Robert Brus s Katedre za gojenje gozdov Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire, prof. dr. Valentina Schmitzer z Oddelka za krajinsko arhitekturo, oba iz Biotehniške fakultete, in doc. dr. Nagisa Moritoki Škof z Oddelka za azijske študije Filozofske fakultete. Predavanje bo potekalo v Predavalnici G6 Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Predavanje bo v angleškem jeziku.

Ob 16.00 se bodo v dendrološkem vrtu začele tri delavnice: Origami in kirie, Ayatori in Pisanje imen v japonski pisavi katakana/kanji. Delavnice bodo pripravili študentke in študenti iz Japonske, ki so v okviru različnih programov na izmenjavi na Univerzi v Ljubljani, in študentke in študenti Oddelka za azijske študije Filozofske fakultete. V okviru delavnic bodo obiskovalci lahko spoznali japonsko tradicijo in kulturo.

Od 16.00 dalje so vsi udeleženci dogodka vabljeni tudi na hanami, na druženje oziroma opazovanje cvetenja japonskih češenj na tradicionalni japonski način, in sicer tako, da obiskovalke in obiskovalci s sabo prinesejo svojo odejo in prigrizke.

V sklopu druženja oziroma opazovanje cvetenja japonskih češenj bo organizirana tudi razstava ustvarjenih del na delavnicah in degustacija tradicionalnih japonskih jedi, ki jo bo pripravilo Veleposlaništvom Japonske v Sloveniji.

Na dogodek ste lepo vabljeni vsi zaposleni in študenti naše fakultete!

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri