Select Page

V marčevski reviji GEA sta kar dva članka, pri katerih smo sodelovali. Dekan prof. dr. Matjaž Mikoš v šeststranskem intervjuju govori o zemeljskih plazovih, asist. Klemen Kregar pa o jamarstvu in izmeri Kamniške jame.

Prof. dr. Matjaž Mikoš je v intervjuju v reviji GEA med drugim govoril o tem, kako ocenjujejo nevarnost zemeljskih plazov in kako pripravijo karte dovzetnosti za pojavljanje zemeljskih plazov ter za kakšne namene te karte uporabljajo. Poudaril je, da je vloga inženirskega znanja odločilna pri načrtovanju in izvajanju strukturnih (gradbeno-tehničnih) objektov sanacije območja, ki ga je prizadel zemeljski plaz. Razložil je tudi, katera območja so še posebej nevarna za proženje zemeljskih plazov, kakšni problemi lahko nastajajo pri njihovi sanaciji in katere tehnologije in ideje v gradbeništvu so najbolj učinkovite pri sanaciji zemeljskih plazov.

Asist. dr. Klemen Kregar je vodil projekt meritev Kamniške jame, ki je bil zaradi njene kompleksnosti in težke dostopnosti izjemno zahteven proces, ki ga brez najsodobnejše opreme in zavzetosti vpletenih ne bi zmogli. Klemen se ukvarja z merjenjem položajev točk na zemlji, po uspešno izmerjeni Kamniški jami pa je specialist tudi za merjenje pod zemljo. Na podlagi meritev v jami je izdelal 3D sliko, na kateri so natančno začrtane obliko rovov in njihove višine. V članku pa lahko preberete več o kamniški jami in kako je potekal proces merjenja.

Marčevska revija GEA, v kateri lahko v celoti preberete oba članka, je za izposojo na voljo tudi v fakultetni knjižnici.

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri