Select Page

Za tednik Domovina je o nedavnih uničujočih poplavah pri nas spregovoril prof. dr. Matjaž Mikoš s Katedre za splošno hidrotehniko Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Povedal je, da si po rdečem alarmu, ki ga je razglasil ARSO, ni nihče predstavljal, da bodo posledice tako ekstremne ter da se bomo mogli s tako močnimi padavinami soočati tudi v prihodnje.

Dr. Mikoš je poudaril tudi preventivno delovanje: »Na Nizozemskem so se že dogovorili, da se je treba prilagoditi vodam, tudi zaradi posledic dviga morske gladine. Pri nas še vedno prepogosto razmišljamo o nadzoru in odpravljanju posledic, namesto da se odločimo za prilagajanje in poplave sprejmemo kot dejstvo, ki ga ne moremo odpisati, ampak se moramo nanje pripravljati, bistveno večjo pozornost moramo kot do sedaj usmeriti v preventivno delovanje.« 

Po njegovih besedah se bo v prihodnje treba prilagoditi in več vlagati v protipoplavne ukrepe, prav tako pa »ne smemo pozabiti na potresno nevarnost, ki morda ni v naši zavesti vsak dan. Če se zgodi tako močan potres, kot se je v Sloveniji že zgodil, npr. Idrijski potres leta 1511 ali Ljubljanski potres leta 1895, bomo soočeni s precej večjim številom žrtev kot pri poplavah, dosti večja bo tudi ekonomska škoda.«

Celoten intervju lahko v dveh delih preberete na spodnjih povezavah:

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri