V sredo, 9. avgusta, so v oddaji Studio ob 17.00 na Prvem programu Radia Slovenija temo posvetili sanaciji cest in mostov, ki so jih popolnoma uničile nedavne poplave. Spraševali so se, kdaj bo spet vzpostavljeno cestno in elektro omrežje, kdaj bodo obnovljeni oziroma na novo postavljeni mostovi ter kateri ne nujni gradbeni projekti bodo ustavljeni, da bo gradbena mehanizacija preusmerjena na najbolj prizadeta področja. In nenazadnje – bodo gradbinci upoštevali stroko in naravne danosti ali bo sanacija samo do naslednjih velikih padavin. Med gosti, ki so odgovarjali na ta vprašanja, je bil tudi profesor na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo dr. Franci Steinman. Med drugim je poslušalcem odgovoril, kaj je botrovalo k poplavam in ali so se vode prelivale tam, kjer so poplavne nevarnosti, ali so zarisale povsem nove struge.

»Treba je povedati, da gre za izjemen dogodek. Ko pride do takšne količine padavin, običajno z redko statistično verjetnostjo, začne prinašati plavje. Po tistih prvih nevihtah tega plavja fizično ni bilo možno pospraviti. Ravno zaradi tega so bile naše premostitve obremenjene in so pod težo, ki ni bila predvidena, tudi popustile. Pomembno je, da se začnemo zdaj proaktivno pogovarjati, kaj lahko storimo, da ne vzpostavimo prejšnjega stanja. Karkoli bomo v prostoru počeli, moramo gledati na to, kako razmere izboljšati.«

Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo se je oglasil tudi Val 202. K pogovoru o posledicah nedavne ujme so povabili prof. dr. Tatjano Isaković, ki se med drugim ukvarja s projektiranjem in revizijo mostov. Kot je v prispevku poudarila, imamo za projektiranje mostov skupne evropske standarde, in če se uporabljajo pravilno, ne bi smelo biti težav. “Vendar pa moramo vedeti, da je bil to tako izjemen dogodek in da takšne vodostaje in tolikšne hitrosti vode pod njimi tudi aktualni predpisi težko predvidijo,” je poudarila.

Oddajama lahko prisluhnete na spodnjih povezavah: