Select Page

Po trenutnih ocenah naj bi bilo zaradi katastrofalnih poplav, ki so Slovenijo prizadele v začetku avgusta, neuporabnih vsaj 520 objektov, na tisoče pa jih je poškodovanih. V javnosti se zato pojavlja vprašanje, kako se takšne obnove sploh lotiti. Doc. dr. Luka Pajek s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo je za N1 opozoril, da bi se morali obnove objektov lotiti celostno in vključiti več aspektov, kot je sanacija nosilne konstrukcije, protipotresna sanacija ter protipoplavni zaščitni ukrepi. Posebno pozornost pa bo treba nameniti tudi energetski sanaciji, saj je toplotna izolacija marsikje uničena. »Vse to zahteva čas in denar, ljudje pa si v tej situaciji želijo hitrih rešitev.«

»Veliko stavb je poškodovanih do te mere, da stanovalci primarno rešujejo bivanjsko stisko. Stavbe želijo le povrniti v prejšnje, ‘normalno’ stanje. V takšnih primerih je zato zelo jasna hierarhija ukrepov. Ko bodo stavbe varne za bivanje in funkcionalne, bodo verjetno na vrsti menjave peči in toplotnih črpalk, ki so bile uničene. Šele nato bodo ljudje razmišljali o drugih ukrepih, kot je obnova toplotnega ovoja.«

Celoten pogovor si lahko preberete na tej povezavi: https://n1info.si/novice/slovenija/gradbeni-strokovnjak-stavbe-je-treba-obnoviti-cim-bolj-celostno/

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri