Razvoj usmeritev za izboljšanje semantične medopravilnosti na področju upravljanja prostorskih zbirk podatkov in geoinformatike v Sloveniji

Naslov v izvirniku:

Sodelavci: UL FGG:
Anka Lisec, Samo Drobne, Robert Klinc, Jernej Tekavec, Bujar Fetai, Matej Račič, Urška Drešček, Barbara Trobec
Trajanje:

24 mesecev

1. 10.2022 – 31. 8. 2024

Šifra:

V2-2295

Vodilni partner: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Katedra za geoinformatiko in katastre nepremičnin (KGKN)
Vodja projekta: doc. dr. Marjan Čeh
Partnerji:

Finančni vir:

Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS

MOP (GURS)

Ključne besede:

geoinformatika, prostorska podatkovna infrastruktura, semantična medopravilnost, geoprostorski podatki, spletne tehnologije, geodetske zbirke podatkov, uradni podatki

Opis:

Vsebina projekta je vezana na ključne elemente semantične medopravilnosti, iskanje optimalne kombinacije iz obsežnega nabora najnovejših tehnologij semantičnega spleta, semantičnih referenčnih sistemov, testiranja primernosti geoprostorskih baz za semantično povezovanje in usmerjanja nadaljnjega razvoja semantične medopravilnosti pri Geodetski upravi RS (Zeleni slovenski lokacijski okvir).

Ključni cilji:

Osnovni cilj je opredelitev optimalne kombinacije orodij za semantične obdelave geoprostorskih podatkov in oblikovanje usmeritev za prihodnji razvoj semantične medopravilnosti pri Geodetski upravi RS in vodil za upravljanje procesa semantičnega povezovanja geoprostorskih podatkov na področju geodetske geoinformatike. Izvedba raziskovalnega projekta bo organizirana v štiri delovne svežnje.

Delovni sklopi

Delovni sveženj 1 (DS1): Pregled semantičnih spletnih tehnologij za geoprostorske podatke
Delovni sveženj 2 (DS2): Pregled semantičnih referenčnih sistemov za geografski prostor
Delovni sveženj 3 (DS3): Testno pregledovanje izbranih podatkovnih shem in šifrantov