Select Page

V četrtek, 13. maja, so v oddaji Ugriznimo znanost na TV Slovenija obravnavali pomembno temo vodnih in priobalnih zemljišč. Kakšna sta pomen in vloga teh zemljišč in kako smo jih spreminjali v zgodovini? O tem sta v oddaji spregovorila doc. dr. Primož Banovec in izr. prof. dr. Nataša Atanasova s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo.

Zgodovinski zemljevidi pričajo, da je imela v preteklosti večina slovenskih vodotokov veliko več prostora. Dr. Primož Banovec je pojasnil, kako in zakaj se je spremenila struga reke Mure, Pesnice in Save. Vse so bile veliko bolj meandrirane, preden je vanje iz različnih razlogov posegel človek. Upravljanje voda vedno upošteva družbene cilje. Zaradi podnebnih sprememb strokovnjaki menijo, da bi morali vodotokom povečati obseg vodnih zemljišč. Za vzdrževanje vodotokov in drugih vodnih teles pa je zelo pomembno tudi priobalno zemljišče. To s svojo vegetacijo skrbi za kakovost površinskih voda. Na kakšen način kakovost površinskih voda določa dinamika hranil in organskih snovi, pa je pojasnila dr. Nataša Atanasova.

Vabljeni k ogledu celotne oddaje Ugriznimo znanost, kjer boste izvedeli več o vodnih in priobalnih zemljiščih.

Povezava do oddaje: https://bit.ly/3bwYG39

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri