Select Page

Slika 1: Visoki prag na Radušnici (foto: G. Novak)

Na slovenskih rekah je preko 60.000 pregrad, ki večinoma onemogočajo prehajanje vodnim organizmom, kar se odraža na grozljivem, preko 70-% upadu populacij sladkovodnih rib od 70-ih let prejšnjega stoletja. Stanje je možno popraviti z gradnjo ribjih stez ali odstranjevanjem tistih pregrad, ki niso v neposredni rabi. Da bi bili tovrstni ukrepi ekološko učinkoviti, je potrebno interdisciplinarno sodelovanje hidrotehniške in biološke stroke.

V okviru projekta Evropska noč raziskovalcev, ki se tokrat osredotoča na problematiko človeških posegov v življenjsko okolje živali, sta doc. dr. Gorazd Novak z UL FGG in dr. Polona Pengal z Zavoda REVIVO pripravila aktivnost z naslovom Načrtovanje ribje steze s pomočjo 3D simulacij.

V dogovoru z mentorico krožka je bila aktivnost izvedena na OŠ Antona Tomaža Linharta v Radovljici. V prvem delu aktivnosti je bila predstavljena problematika pregrajenosti vodotokov, kar je bilo ponazorjeno tudi s kratkim filmom, ki so ga pripravili na zavodu REVIVO. V drugem delu je sledil pregled rezultatov 3D hidravličnih simulacij, pri čemer so prisotni v diskusiji z izvajalcema skupaj poiskali optimalno varianto ribje steze za dejansko problematično lokacijo na Radušnici.

Slika 2: Rezultat 3D hidravličnega modela: površinske hitrosti pri optimizirani geometriji ribje steze (padec dna I = 1,5 %)

Skip to content

Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

Nastavitve piškotkov na tem spletnem mestu so nastavljene na "dovolite piškotke", da vam omogočijo najboljšo možno izkušnjo brskanja. Če še naprej uporabljate to spletno mesto, ne da bi spremenili nastavitve piškotkov, ali če spodaj kliknete "Sprejmi", se s tem strinjate.

Zapri